math

posted by .

a pumpkin pie costs $12.55 at a bakery. if the pie has a diameter of 12 inch. what is the cost per square inch of the pie?

  • math -

    area = pi d^2/4 = 3.14159 (144)/4 = 113.1 in^2

    12.55 /113.1 = .1109 dollars/in^2
    or about 11.1 cents / square inch

  • math -

    i actually need the anwser my self

  • algebra -

    11 cents

  • math -

    11 cents

  • math -

    22

  • math -

    11 cents ;)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Physics

    1. A Pyrex plate is filled to the brim with liquid pumpkin pie filling, then baked at 190 degrees Celsius. The pie plate is h=3.60 cm deep, but the sides of the dish taper from the top to bottom so that the bottom is a circle of diameter …
  2. physics

    The motion of a particle is described by x = 10 sin (piet +pie/2 ). At what time ( in second ) is the potential energy equal to the kinetic energy ?
  3. Geometry

    One can of pumpkin pie mix will make a pie of diameter 8 in. If two cans of pie mix are used to make a larger pie of the same thickness, find the diameter of that pie. Use sqrt 2 is equal to about 1.414
  4. math

    Sorry I'm posting again-- I just thought it would increase my chances of getting my question answered if i posted it in the mathematics portion of the website also. --------------------------------------- One can of pumpkin pie mix …
  5. Calculus

    If water is poured into a cup at a rate of 1 cubic centimeter per second, how fast is the dept of the water increasing when the water is 4 cm deep?
  6. Per Calculus

    An apple pie has a 12 inch diameter and the angle of one slice is 60 degrees. What is the area of that slice of pie?
  7. geometry

    A 7-inch apple pie sells for $4. What is its cost per square inch (in Sq.?
  8. math

    Mrs. Smith had 1/2 of a pumpkin pie left over. She split the leftover pie evenly between her 3 children. What fraction of pie did each child get?
  9. Math

    Chris ate 1/8 of a banana cream pie with a 14 inch diameter. What is the area of the remaining portion of the pie?
  10. math

    which pizza has the best value for the money; a 10 inch round pie for $6 or a 14 inch pie for $10?

More Similar Questions