math

posted by .

Jack and Diane went to the movies. They each paid the same amount for an admission ticket. Together, they spent $12 on snacks. The total cost of admission and snacks for Jack and Diane was $26. How much was each admission ticket?

Choose a variable.
Write an equation you could use to solve this problem.

  • math -

    Let a = price of admission

    2a + 12 = 26

    2a = 14

    a = 7

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math HELP!!!

    The booster club sold tickets to a high school basketball game. They sold 700 student tickets and 500 general admission tickets, and raised a total of $5000. The combined cost of one student ticket and one general admission ticket …
  2. Math

    Sam and two friends went to the movies for Sam's birthday. They shared a large box of popcorn costing $6, and they spent a total of $21. The expression below can be used to find c, the cost of each ticket. $21 = 3c + $6 How much did …
  3. math

    Diane's Pottery Shop orders china from a supplier for $240 including $30 freight charges. The terms of sale are 3/10, n/30 ROG. The china arrives on 11/21 and Diane wants to take advantage of the cash discount. As the bookkeeper for …
  4. Algebra 1

    jack is taking his family to the fair. he plans to take $5 for each admission ticket plus $35 for food. Write an equation that models the amount of money jack takes to the fair.
  5. Math

    You and a friend go to the movies and split the cost of the movie tickets and snacks. You pay the bill. You tell your friend he owes only $9 because you owed him $4 from the last time you went to the movies. How much was the total …
  6. Algbra

    Admission to a baseball game is $3.00 for general admission and $5.00 for reserved seats. The receipts were $4545.00 for 1285 paid admissions. How many of each ticket were sold?
  7. Math

    Sinea and Ren are going to the carnival next week. The table shows the amount that each person spent on snacks, games and souvenirs the last time they went to the carnival. Sinea= Snacks $5.00; Games $8.00; Souvenirs $12.00 Ren=Snacks …
  8. maths

    The cost of a gift is shared amongst 3 kids. Keith paid €480 more than jack. Keith paid €220 more than the total amount paid by Jack and tim. Jack paid 80 more than tim. How much did the present cost?
  9. algebra

    Admission to a baseball game is $4.50 for general admission and $5.50 for reserved seats. The receipts were $4588.00 for 948 paid admissions. How many of each ticket were sold?
  10. Maths

    For their birthday twins jack and jill were each given the same amount of money. Every day jack spent $24 and jill spent $20. When jack had used up all his money, Jill still had $36 remaining. How much money was originally given to …

More Similar Questions