Post a New Question

math

posted by .

Dennis bought 5 CDs at $12. assuming each CD is the same price, what is the price of each CD?

  • math -

    $2.40

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math ( help)

    Gli bought 9 cds.some of them cost $12.75, and the rest cost $11.95. the total was $112.35. how many did he buy at each price?
  2. Pre-Algebra

    how do i do these two. irene bought a typewriter at rocklanes in 1988 for $200.In 1999, she bought the same model of typewriter for $120.What is the percent decrease in the price of the typewriter. denise bought a typewriter at rocklanes …
  3. percents

    Dennis has a coupon for 15% off the original price of a new printer. He pays $75. What was the retail price (sale price) of the printer?
  4. inter Algebra

    A band can sell 80 CDs at concert if they sell the Cds for $12 each. For every $1 increase in the price, they will sell 5 fewer Cds. Determine the price for a CD that will maximize the band's revenue.
  5. Algerbra 1

    Shane and Kate are preparing to go on long car trips with their families. Shane bought 8 books and 2 CDs for $73.60. Kate bought 3 books and 4 CDs for $69.85. Both totals were withour tax. All of the books were the same price and all …
  6. math

    Shop A sold a notebook for $1200. This was 125% of the price of a similar notebook sold in Shop B. Find the price of the notebook in Shop B. During a sale, both shops gave the same percentage of discount. Dennis bought the notebook …
  7. Algebra

    Word Problems (Addition/Elimination Method). Check if my answers are correct. 1.A girl bought 2 CDs and 3 DVDs for $92. Each DVD costs $4 more than the CDs. What is the price of each CD and DVD?
  8. math

    roberto paid $43.08 for 3 CDs. all 3 CDs were the same price. How much did each CD cost?
  9. Math

    Henry went to two different music stores to buy some new CDs. At Store A he bought 5 CDs for $70. At Store B he bought 6 CDs for $78. Which store had the best price for a CD and by how much?
  10. math

    The Food Barn sells candy bars at a price of 5 for $1. Margaret bought $12 worth of candy bars there and resold half of them at a price of 3 for $1 and half at a price of 2 for $1. How much profit did she make (assuming her labor costs …

More Similar Questions

Post a New Question