Math

posted by .

Nata spent $28 on 2 DVDs. At this rate, how much would 5 DVDs cost?

  • Math -

    5(28/2) =

  • Math -

    $28/2 = d/5= d=70/5

  • Math -

    $28/2 = d/5= d=70/5

    5x($28/2)=70/5

    5x(14)= 70/5

    2 x 2.5= 5

    28 x 2.5= 70/5

  • Math -

    14/1

  • Math -

    I hope you guys get this because is educational

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economics

    A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1,200 plus $2 for each DVDs; supplier B has no set-up fee …
  2. Math

    A DVD producer has fixed costs (factory, machinery, and money paid to the recording artist) of $406,000. Additionally, for every DVD produced, the company spends $5 for materials and labor. The DVDs can be sold for $12 each. a) Define …
  3. statistics

    A scatter plot would be useful for A. Showing the relative number of sales of four different brands of blank DVDs B. Showing the trend of sales, over time, of five different brands of blank DVDs C. Showing the relationship between …
  4. Math

    Winnie can use up to 10 coupons when buying a box of DVDs. Each coupon is worth $3. She bought a box of DVDs for $56 less the value of her coupons. a)choose a variable to represent the number of coupons. b)Write an Algebraic expression …
  5. math

    leah has three fewer than 4 times as many dvds as Sonia has. Leah has 37 dvds. how many dvds does Sonia have?
  6. algebra

    NATA spent $28 on 2 dvds.At this rate how much would 5 dvds cost?
  7. Math fractions

    Nata spent $28 on 2 DVDs. At this rate, how much would 5 DVDs cost?
  8. math

    amos has 12 action , 15 comedy,. and 9 drama dvds, find the ratio of action dvds to the total number of dvds.
  9. math

    Nata spent $28.00 on 2 DVDs. At this rate now much would she spent on 5 DVDs cost?
  10. Math

    Nata spent $28 on 2 DVDs. At this rate,how much would 5 DVDs cost ?

More Similar Questions