Math Help Plaese!!!!!!

posted by .

Calculate the final price you would pay to buy jacket that originally sells for $65, but is discounted by 40%; you also have to pay 5% sales tax. Explain.

  • Math Help Plaese!!!!!! -

    1.05(65-40) = 26.25

  • Math Help Plaese!!!!! - oops -

    oops. I was thing $40 discount, not 40%

    1.05(65*.60) = 40.95

  • Math Help Plaese!!!!!! -

    For your second answer is it multiplying 65 x 60 or subtracting 65-60?

  • Math Help Plaese!!!!!! -

    Multiply 65 * 0.6

  • Math Help Plaese!!!!!! -

    You idiot. First, you should not go on things and websites asking help. Just keep your mouth shut. 25 is the answer

  • Math Help Plaese!!!!!! -

    dumb butt

  • Math Help Plaese!!!!!! -

    im not sure either

  • Math Help Plaese!!!!!! -

    Aisha, that's not nice. He/she may not have understood the question.

  • Math Help Plaese!!!!!! -

    OHHHHH

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math!

    1. which is the better buy? a. 6 for #3.49 b. 7 for #3.55 c. 8 for #3.99 d. 9 for #4.20 i got letter D 2. the price of a leather jacket is #375.25. if the sales tax rate is .25%, what is the final price of the jacket(including tax)?
  2. math

    The sales tax rate in a state is 8%. If you pay a tax of $2.50 on an item purchased, what is the selling price?
  3. Math !...

    Hi, Can You Please Help Me? What is the amount of sales tax owed on a $39 jacket if the tax rate is 5%?
  4. math(HELP PLEASE)

    can someone please answer these 2 questions please..with the work and answer,ive been stuck on for a while and just wanna sleep but thanks. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. …
  5. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 …
  6. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 …
  7. math.can someone check my answers?

    can someone check my math answers its only 5 questions thanks. please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option …
  8. Math

    Hi can you please help me with these math questions?
  9. Math

    At a certain store, employees may buy clothing at a 20% discount from the original price, but must pay a 6% sales tax. If the final cost of a sweater purchased by an employee is $55.12 what is the original price of the sweater, before …
  10. Math

    What is the amount of sales tax owed on a $39 jacket if the tax rate is 5%?

More Similar Questions