Math

posted by .

Peanuts sell for $3.00 per pound. Cashews sell for $6.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with 12 pounds of peanuts to obtain a mixture that sells for $4.20 per pound?

  • Math -

    C*6+12*3=(C+12)4.20

  • Math -

    amount of cashews ---- x pounds
    amount of peanuts ---- 12-x pounds

    6x + 3(12-x) = 4.2(12)
    6x + 36 - 3x = 50.4
    3x = 14.4
    x = 4.8

    need 4.8 pounds of cashews and 7.2 pounds of peanuts

    Proof:
    6(4.8) + 3(7.2)
    = 50.4

    cost per pound = 50.4/12 = 4.2

  • correction - Math -

    Ignore my solution
    Didn't read the question careful enough

    go with bobpursley's solution

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with …
  2. Math Word Problem

    Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The peanuts didn't sell well, so in order to sell 60 lbs of peanuts the manager decided to mix 60 lbs of peanuts w/ cashews and sell the mixture for $2.50 per pound. …
  3. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that …
  4. Math

    A manager bought 12 pounds of peanuts for $30. He wants to mix $5 per pound cashews with the peanuts to get a batch of mixed nuts that is worth $4 per pound. How many pounds of cashews are made?
  5. MATH (Algebra)

    All-mixed-up nut shop sells mix consisting of cashews and pistachios. how many pounds of cashews, which sell for $7 per pound , should be mixed with 4 pounds of pistachios which sell for $4 per pound to get a mix of $5 per pound?
  6. Math problem

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound?
  7. Helpppppp

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound?
  8. algebra

    A store sells mixtures of almonds and cashews for $6.50 per pound. Peanuts sell for $2.95 per pound and cashews sell for $7.95. How many pounds of each should be used to make 80 pounds of this mixture?
  9. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  10. math

    A nut wholesalersells a mix of peanuts and cashews. He charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews. If the mix of peanuts and cashwes is to sellfor $3.30 pre pount, how many pound each of the peanuts and cashews …

More Similar Questions