math

posted by .

Justine can make one place mat out of 1/2 yard of material. If she has 5 feet of material, how many place mats can she make?

  • math -

    5 / (1/2) = 5 * 2 = 10

  • math -

    She can make 10 mats. Thanks

  • math -

    You're welcome.

  • MATH PLEASE -

    MY ANSWER IS.... UH............. MY ANSWER IS... UH.................. OH YA, I DON'T HAVE AN ANSWER!!!!!!!!!!!!!!!!!! OOPS!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math (again ugh)

    A rectangular place mat and matching napkin are proportional. The dimensions of the place mat are 1.5 times as large as the napkin's dimensions. If the perimeterof the place mat is 60 in., the perimeter of the napkin is what?
  2. math

    Chris wants to make an enclosed rectangular area for a mulch pile. She wants to make the enclosure in such a way as to use a corner of her back yard. She also wants it to be twice as long as it is wide. Since the yard is already fenced, …
  3. Math

    Mrs. Hansen has 84 yards of material available to make school uniforms. Each uniform requires 3 / 4 yard of material. How many uniforms can be made?
  4. Math

    a rectangular family room has 204 square feet of it takes 1 3/8 yards of material to make one shirt. how many shirts can be made from 16 1/2 yards of material?
  5. math

    Jennifer is setting the dinner table. She needs to set the table for 4 people, and each person needs to have an identical place setting to the other 3. She has 6 red place mats,6 green place mats, and 8 blue place mats as well as 4 …
  6. Algebra

    A person has 29 1/2 yards of material available to make doll outfits. Each outfit requires 3/4 yard of material. a: How many outfits can be made?
  7. Algebra: help

    A person has 29 1/2 yards of material available to make doll outfits. Each outfit requires 3/4 yard of material. a: How many outfits can be made?
  8. Math

    How many complete sets of aprons could you make out of 5 1/2 bolts of material and 1 bolt is equal to 15 yards?
  9. Math

    To make a jacket it takes 1 7/8 yards of material and the material cost $9.00 a yard. What does it cost to make the jacket?
  10. Math

    Mrs.Jacobs bought one third of one yard of material at $6.96 per yard, and 3 yards of material at $8.24 per yard. How much did she spend for all of the material?

More Similar Questions