5th grade math word problems

posted by .

If 300 napkins cost $1.69 and 100 napkins cost $.89, what is the least expensive cost for 1010 napkins?

  • 5th grade math word problems -

    You could buy 4 packages of 300 napkins for 1.69 * 4 = 6.76

    Or you could by 3 packs of 300 napkins for 1.69 * 3 = 5.07. Then buy 2 packs of 100 for .89 * 2 = 1.78.

    Which is the better buy?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Econ

    A firm faces the following Average Cost function AC=1500Q^-1 + 300-27Q+1.5Q^2 Calculate the output level that minimizes: a) Marginal Cost b)Average Variable cost I need some help on this question. Thanks. If the average cost is AC=1500Q^-1 …
  2. math,correction

    The problem states: In planning for a new item, a manufacturer assumes that the number of items produced X and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that 100 items will cost …
  3. math

    Help I can go this far and then lost. In planning for a new item, a manufacturer assumes that the number of items produced x and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that …
  4. Math

    Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the cost …
  5. math

    Steven made 9 napkins out 1 1/2 yards. All the napkins were equal sizes. So based on this information how many yards will it take for Steven to make 30 napkins of equal size?
  6. epoka university

    1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost
  7. Math

    Mary bought 14 1/2 yards of material for tablecloths and napkins. If she needs 8 more yards for tablecloths than napkins, how many yards will she use for napkins?
  8. Pre-Calculus

    If a manufacturer has fixed costs of $ 300 , a cost per item for production of $ 60 , and expects to sell at least 100 items, how should he set the selling price to guarantee breaking even?
  9. math

    Jennifer is setting the dinner table. She needs to set the table for 4 people, and each person needs to have an identical place setting to the other 3. She has 6 red place mats,6 green place mats, and 8 blue place mats as well as 4 …
  10. Math

    A farmer has 100.00 and he has to buy 100 budgies blue ones cost 10.00 green ones cost 3.00 and yellow cost .50 he has to buy at least 2 yellow and he can only spend axactly 100.00. This is a fifth grade math problem. I am a grandma …

More Similar Questions