math help

posted by .

Brand x cost $1.56 for 12 ounces. Brand y cost 2 ¢ more per ounce. What is The cost of 15 ounce of brand y

  • math help -

    1.56 / 12 = 0.13 per ounce

    15(0.13 + 0.02) = ______

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    one more Brand “A”: 6 ounce can for $1.20 Brand “B”: 7 ounce can for $1.47 Brand “C”: 8 ounce can for $1.52 Which is the better buy, and what is the unit, rate, and final price for each brand?
  2. math

    David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or brand y laundry detergent.he knows his dad wants the best value,so he compares the prices.48 ounces of brand x is 5.76.two pounds of brand y is 4.80.which brand is …
  3. Math

    Brand A grape juice sells at one pint for $1.65 and Brand B sells at 14 ounces for $ 1.44 . Which brand has the lower unit price?
  4. math

    the results of a survey of 100 households pointed to shoppers having a preference for house brand products in supermarkets It showed that of 280 households with a combined income of $6000 per month, 71 reported buying house brand products …
  5. math

    Find three brands of a grocery item that you purchase and figure the price per unit (i.e., per ounce or pound) for each brand. Provide the item and for each brand of the item the bulk cost, unit quantity, and unit cost.
  6. math help

    Brand x cost $1.56 for 12 ounce. Brand y cost 2¢ more per ounce. What is the cost of 15 ounce of Brand y
  7. Math

    Aaron has two types do iodine in his lab. He has brand 213 iodine, which costs 36 cents per ounce. He also has brand 856 iodine, which costs 1.58$ per ounce. How many ounces of brand 213 should be used if he has 63 ounces of brand …
  8. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate?
  9. math

    find the best buy on spaghetti sauce. you have a coupon for $0.75 off brand x and a coupon for $0.25 off brand y. 28 ounces of brand x for $3.89 18 ounces of brand y for $1.89 13 ounces of brand z for $1.29
  10. math complicted question please help

    1. a box of crackers has 24 grams of fat.the box contains 8 servings. what is the unit rate?

More Similar Questions