maths

posted by .

I bought a certain number of apples at 4 for 6 paise and 3/5 of that number at 3 for 6 paise by selling them at 16 for rs.30p. I gained 24 paise.. How many apples did I buy????

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. maths

    1. a first train travelling at x km an hour takes t hour less to travel y km than a slower one takes to travel z km . find the different between their speed 2. a man has one kind of coffee at 'a' paise per kg and another at 'b' paise …
  2. maths

    1 a boy was employed on the understanding that he was to receive 'p' paise for everyday he worked and 'q' paise for everyday when there was no work for him after 'd' days his total earnings amounted to rupees x how many days had he …
  3. maths

    a man has one kind of coffee at 'a' paise per kg and another at 'b' paise per kg.how much of each must he take to form a mixture of (a-b)kg, which he can sell at 'c' paise per kg without loss.
  4. maths

    a boy was employed on the understanding that he was to receive 'p' paise for everyday he worked and 'q' paise for everyday when there was no work for him. after 'd' days his earnings amounted to Rs.'x'.how many days had he worked?
  5. Maths

    how many ways can 6 coins be chosen from 20, one rupee coins, 10 fifty paise coins, 7 twenty paise coins?
  6. algebra

    Sue ate some apples from a bag. She left 20 apples. This is five-eights the number of apples she had bought. How many apples did she buy?
  7. maths

    The cost of fencing a square field at 40 paise per meter is rs 2000.find the cost of watering the field at 80 paise per 100msquare
  8. math

    a boy has enough money to buy 20 exercisew book.if each book cost 25 paise less,he could buy 2 more books and still have 20 paise left.how much money did he have?
  9. primary

    a sweet cost 35 paise and a toffee cost 65 paise. mrs naeem bought 4 sweets and some tofees. she spent Rs.4.00 altogether. How many tofees did she buy?
  10. Math

    A sweet cost 35 paise and a toffee cost 65 paise. Mrs naeem bought 4 sweets and some toffees. she spent Rs 4.00 altogether. How many toffees did she buy?

More Similar Questions