Post a New Question

Algebra

posted by .

A pawn shop is selling gold for $12.00 an ounce and platinum for $9.00 an ounce. How much of each should be used to make a gold-platinum mixture of x pounds selling for $y an ounce?

Please explain to do the problem with an answer. :)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Physics

    At the time this problem was written, the price of gold was $427 per ounce, while that of platinum was $866 an ounce. The "ounce" in this case is the troy ounce, which is equal to 31.1035 g. The density of gold is 19.3 g/cm^3 and that …
  2. Chemistry

    I am trying to figure out how much 1.134 grams worth of gold will cost, if gold is at 380 dollars an ounce. I set up proportions like this: 380 doll./1.34 grams (how many grams are in an ounce) = BLANK/1.134 grams (mass of coins). …
  3. Algebra 1

    In 2000, the internatonal price of gold was $270 per ounce, and the price of silver was $5 per ounce. How much silver could be mixed with 9 oz of gold to obtain a mixture that costs $164 per ounce?
  4. College Chemistry/Lab Math

    I think I have this problem figured out correctly, but is there anyone who can tell me if I'm doing something wrong. The question is... "One troy ounce of gold is worth $380. There are 33.8 grams per troy ounce. You have a stock colloidal …
  5. chemistry

    platinum metal currently costs $1700 per troy ounce ( note: this is different than a regular ounce 1 troy ounce =31.1035 g. what would the costs be, in dollars , to purchase enough platinum to form a solid cone with maximum radius …
  6. science

    Gold has sold for $523/ounce. How many milligrams of gold could you buy for one cent( 16.0 ounce = 454 grams)
  7. maths

    Ali went to the store to buy vegetables .He bought 16 ounce of potatoes,1.5 pounds of onions, 4 ounce of celery 1 pound of tomatoes ,and 4 ounce of garlic what is the total weight of the vegetables in pounds help me please
  8. pre calc

    A jeweler wants to make a 1 ounce ring composed of gold and silver, using $200 worth of metal. If gold costs $6000 per ounce and silver is $50 per ounce, how much of eat metal should she use?
  9. Algebra 1

    A jeweler buys gold jewelry and resells the gold to a refinery. The jeweler buys gold for $1,235.55 per ounce, and then resells it for $1,376.44 per ounce. How much profit does the jeweler make from buying and reselling 73.5 ounces …
  10. Science

    One troy ounce of gold is worth $380. There are 33.8 grams per troy ounce. You have a stock colloidal solution of a very fine gold dust. Its concentration is .1% w/v. from this solution, 1 ml is placed in 9 ml of an isotonic, pH buffered …

More Similar Questions

Post a New Question