5th Grade Math

posted by .

Glenda bought z containers of laundry detergent at $9 each.
She gave the cashier $50.

a. Find the change Glenda received in terms of z.

b. If z = 3, how much change did Glenda receive?

  • 5th Grade Math -

    well 50-9times z or = 50-9*z
    so that is thhe change: 50-9z
    if z=3,
    change=50-27=23 dollars

  • 5th Grade Math -

    a.
    50 - 9z =

    50 - (9 * 3) = 23

  • 5th Grade Math -

    dont know don't understand

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. physics

    Glenda drops a coin from ear level down a wishing well. The coin falls a distance of 14.80 m before it strikes the water. If the speed of sound is 343 m/s, how long after Glenda releases the coin will she hear a splash?
  2. Finance

    In 2008, Glenda had a $97,000 loss on a passive activity. None of the loss is attributable to AMT adjustments or preferences. She has no other passive activities. Which of the following statements is correct?
  3. Math

    If glenda rolled two six-sided number cubes nine times and computed the sum of the numbers rolled each time. If the mean sum of Glenda's rolls was 6 what was the total of the nine sums Glenda rolled?
  4. math

    I just started the 5th grade and I don't understand one of my math problems. The problem is Mr. Smith bought 2 similar T-shirts and a belt. He paid $100 to the cashier and received $13 in change. Find the cost of each T-shirt. (shouldn't …
  5. Economics

    The price of cranberry juice suddenly increases. As a result, Glenda begins drinking more grape juice, which is less expensive, but tastes just as good to her. In this case, Glenda’s elastic demand is due to A. availability of substitutes. …
  6. Economics

    The price of cranberry juice suddenly increases. As a result, Glenda begins drinking more grape juice, which is less expensive, but tastes just as good to her. In this case, Glenda’s elastic demand is due to i think is a but im not …
  7. Economics

    The price of cranberry juice suddenly increases. As a result, Glenda begins drinking more grape juice, which is less expensive, but tastes just as good to her. In this case, Glenda’s elastic demand is due to A. availability of substitutes. …
  8. math

    Glenda ran 1,500 m in4 min 10 sec. How many meters is this per second?
  9. math

    Sean bought 8 slurpees at $1.50 each and 6 Popsicles. He gave the cashier $25.00 and received $4.00 change. How much did each Popsicle cost?
  10. math

    Sean bought 8 slurpees at $1.50 each and 6 Popsicles. He gave the cashier $25.00 and received $4.00 change. How much did each Popsicle cost?

More Similar Questions