matH

posted by .

casper bought some pencils at .50 cents each. he had $3.00 left after purchase. if he wanted to buy the same number of notep[ads at .80 cents each he would be short $1.50 write a linear equation for the number of pencils he purchased. Solve

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    suppose you bought some 32 cents stamps and some 20 cents stamps. you spent $3.92 for 16 stamps. how many of each stamp did you buy?
  2. 2nd grade Math

    Wich 3 flowers add up to 85 cents? Tulip-48 cents Rose-52 cents Dafidale-25 cents Viloit-37 cents Sunflower-23 cents
  3. Math

    Casper bought some pencils at $.50 each. He had $3 left after the purchase. If he wanted to buy the same number of note pads at $.80 each, he would be short $1.50. Write a linear equation for the number of pencils he purchased. Then …
  4. College Algebra

    Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x pencils and y pens, spending $2.00. Write an equation in standard form with integer coefficients that relates x and y.
  5. maths

    A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How much is saved per dozen, by purchasing the larger amount?
  6. math

    If p pencils cost d dollars, how many pencils can be bought for c cents?
  7. Math

    Pencils sell for 98 cents per dozen. How much more per pencil does it cost to buy 5 for 50 cents?
  8. algebra tricky q

    Clem Colfax had $10 to buy groceries. He needed milk at 70 cents a carton, bread at 60 cents a loaf, breakfast cereal at 50 cents a box, and meat at $1.50 a pound. He bought twice as many cartons of milk as loaves of bread, the number …
  9. Math( 7th grade advanced math so 8th grade math)

    Salvador bought 3 pounds of oranges that cost x cents per pound, a cucumber for 59 cents, and 2 bananas for 35 cents. Write an expression in simplest form that represents the amount spent. I don't understand how you would write that …
  10. Arithmetic

    If pencils are bought at 70 cents per dozen and sold at 3 for 20 cents, the total profit on 6 dozen is?

More Similar Questions