Math

posted by .

Robyn has 6 2/3 pounds of cheeses. She buys another 2 1/3 pounds of cheese. How many ounces of cheese does Robyn have total?

  • Math -

    Add the two amounts of cheese.

    1 lb. = 16 ounces

  • Math -

    Thanks!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    How do you find the unit rate for this? The managerof Quality Dairy stores says it takes 1000 pounds of milk to make 100 pounds of cheddar cheese. Find a unit rate relating pounds of milk (m) to pounds of cheese (c). 1000 pounds of
  2. Math 7th

    Mrs.Flores bought 5 pounds of cheese. He used 2 1/4 pounds for cheese spread. 1 3/4 pounds for nachos and the rest for sandwhichs. Write a procedue that could be used to find the number of pounds of cheese he used for sandwhiches
  3. english

    Is this a good paragraph with correct grammar?
  4. math

    Miguel uses 3 ounces of cheese in each casserole he makes. How many pounds of cheese does he need to make 32 casseroles?
  5. math

    Alana bought 3/8 pound of swiss cheese and 1/4 pound of American Cheese. Which pair of fractions cannot be used to find how many pounds of cheese she bought in all a)6/16 and 4/16 b)9/24 and 6/24 c)24/64 and 8/64 d)15/40 and 10/40
  6. Math- urgent

    Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of cheese, what is the cost per pound?
  7. Calculus

    The marginal profit in dollars on Brie cheese sold at a cheese store is given by P'(x)=x(60x^2+30x), where x is the amount of cheese sold in hundreds of pounds. The "profit" is -$50 when cheese is sold. a. Find the profit function. …
  8. Math

    Mei is at the store buying cheese. The cost of the cheese is $0.28 per ounce. She buys 11 ounce of the cheese how many much money does mei spend on the cheese?
  9. math

    1. Cheryl pours 1 pint of milk from a full 1-gallon jug. How much milk remains in the jug?
  10. math

    what is the cost of nine ounces of cheese at $.80 per pound?

More Similar Questions