math help1answer

posted by .

4. Which of the following has the lowest unit price?
Brand A: 5 lb for $3.50

Brand B: 8 lb for $5.20

Brand C: 3 lb for $2.25

(1 point)
Brand A
Brand B
Brand C
All brands have the same unit price.

  • math help1answer -

    A: 3.50 / 5 = $0.70 per pound

    B: 5.20 / 8 = $_____ per pound

    C: 2.25 / 3 = $_____ per pound

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. marketing

    what are the pricing issues in the product category?
  2. math

    one more Brand “A”: 6 ounce can for $1.20 Brand “B”: 7 ounce can for $1.47 Brand “C”: 8 ounce can for $1.52 Which is the better buy, and what is the unit, rate, and final price for each brand?
  3. math

    David helps his dad with grocery shopping.he wants to buy brand x or brand y laundry detergent.he knows his dad wants the best value,so he compares the prices.48 ounces of brand x is 5.76.two pounds of brand y is 4.80.which brand is …
  4. Math

    Brand A grape juice sells at one pint for $1.65 and Brand B sells at 14 ounces for $ 1.44 . Which brand has the lower unit price?
  5. math

    the results of a survey of 100 households pointed to shoppers having a preference for house brand products in supermarkets It showed that of 280 households with a combined income of $6000 per month, 71 reported buying house brand products …
  6. science

    please tell me if you agree with the following: Which Brand of popcorn hs the least amount of unpooped kernels after 3 minutes. Brand 1 has 1 Brand 2 has 15 Brand 3 has 16 Brand 4 has 5 Brand 5 has 25 the answer is Brand 1 BUT is the: …
  7. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate?
  8. math

    find the best buy on spaghetti sauce. you have a coupon for $0.75 off brand x and a coupon for $0.25 off brand y. 28 ounces of brand x for $3.89 18 ounces of brand y for $1.89 13 ounces of brand z for $1.29
  9. Math

    Brand A: 20 for $2.50 Brand B: 35 for $3.25 Brand C: 50 for $5.25 Brand D: 100 for $10.00 The school nurse is low on band-aids. She heads to the store and finds 4 brands. Which one is the best buy?
  10. Math

    Regina buys eggs at the local supermarket. They are sold in different quantities and at different prices. The quantities and prices are shown. Brand A: 6 eggs $1.77 Brand B: 12 eggs $3.75 Brand C: 18 eggs $5.24 Brand D: 24 eggs $7.10 …

More Similar Questions