Math

posted by .

Ian picked 5 times as many berries as michelle. joe picked 7 times as many berries as michelle. together they picked 208 berries. how many berries did joe pick? draw a diagram and explain how you found your answer.

  • Math -

    michelle --- x berries
    Ian -------- 5x berries
    joe -------- 7x berries

    solve for x:

    x + 5x + 7x = 208


    Draw a diagram ???

  • Math -

    ,5*7=35

  • Math -

    Joe pick 112

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Science

    A bear is an omnivore.Which of the following would be an example of items a bear could eat that would prove the bear is an omnivore?
  2. aig math(please answer)

    4 kg of apples and 1 kg of berries cost $5.75 altogether. 2 kg of apples and 1 kg of berries cost a total of $3.25.How much must i pay to buy 5 kg of apples and 5 kg of berries?
  3. Math Help Please!!!!

    Natalie picked 135 berries in 15 minutes. If she continues picking at that rate, how long will it take her to pick 486 berries?
  4. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 …
  5. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 …
  6. math.can someone check my answers?

    can someone check my math answers its only 5 questions thanks. please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option …
  7. Math

    Can't get started on this for my granddaughter: Grace had 3 times as many berries as Tyler. After Grace eats 50 berries she has half as many berries as Tyler. How many berries does Grace have left.
  8. English (3rd grade)

    Where can I read Berries, Berries, Berries ?
  9. Economics

    If Joe is currently consuming 64 nuts and 10 berries, what is the largest number of berries he would be willing to give up in exchange for 17 additional nuts?
  10. Math

    Katy picked 135 berries in 15 minutes. If she keeps at this rate how many will she have picked in 25 minutes?

More Similar Questions