Math

posted by .

Fun video rents videos for $1 per video plus chafes a $5 membership fee. Your equation should represent the total cost for renting any number of videos.

write an equation
Function Table

  • Math -

    C = X + 5.

    X = The # of videos purchased.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math function rule input/output

    during a 10 hr train trip the distance you travel equals 45 miles per hour the number t of hours spent traveling The distance travelled is speed x time. Your question seems to be stated incorrectly. You say the travel time in the begining …
  2. math

    NetBusters has a $30 sign-up fee plus $1.25 per video BlockFlix has a $10 sign-up fee plus $2.25 per video How do I set up a function rule equation I assume that you want to find out how many videos you have to buy before they become …
  3. math

    haris has 20.92 to spend on videos-games rentals at a local video store. the store charges 3.95 per video-game rental plus 8.125% tax. what is the maximum number of video games that harris can rent?
  4. math

    AT Mr. Hoopers Video rentals you can join a video club for a monthly fee of $30. Club members pay only .85$ to rent each movie. If you are not a member of the video club, the movies rent for $2.25 each. How many videos would you have …
  5. psy

    Cathy owes six overdue movies to her local video store. Since each of Cathy’s overdue videos is a comedy, only comedies are currently overdue at Cathy’s local video store. Which one of the following premises, if added to the statements …
  6. algebra

    Suppose a video store charges nonmembers $4 to rent each video. A store membership costs $21 and members pay only $2.50 to rent each video. How many videos would one need to rent to justify purchasing a membership?
  7. algebra

    Write a rule in words and as an algebraic expression to model the relationship in each table. The local video store charges a monthly membership fee of $5 and $2.25 per video. 1 video is $7.25 2 videos are $9.50 3 videos are $11.75
  8. math

    A video rental store has 1,234 videos on the shelves. OF the videos 1/3 were rated PG and 1/2 were rated PG-13. What equation can be used to find v, the total number of PG and PG 13 videos in the store?
  9. math

    A video store charges $2.75 per day for overdue videos. You owe a late fee of $13.75. How many days overdue is the video?
  10. Math

    Irma rents movies online each month it costs her a fee of $4.99 per month plus an additional $0.99 for each video game that she rents. Which equation can be used to find c, the cost Irma pays each month to rent movies and x video games?

More Similar Questions