Business Math

posted by .

Being inventory of 12 sets of paints at a cost of $1.50 each. During the year the store purchased 4 sets at $1.60, 6 sets at $2.20, 6 sets at $2.50, and 10 sets at $3.00. By the end of the year, 25 sets were sold. Caculate the number of paint sets in stock and the cost of ending inventory under LIFO, FIFO and the weighted average method.Round to nearest cent for weight average.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. college math for teachers

    Use the following sets to complete the givien statements in as many ways as possible. a= a,b,c,d b= e,f c=b,a,c,d d= 1,2,3,4 A. Sets _ and _ are not equivalent and not equal B. Sets _ and _ are not equivalent but are equal. C. Sets …
  2. allied health

    I want to say D. Not sure here Which of the following is true in regard to limited data sets?
  3. health

    Which of the following is true in regard to limited data sets?
  4. allied health

    which of the following is true in regard to limited data sets> a. Patients must authorize the use of limited data sets. b. those who receive limited data sets can pass them on without restrictions c. limited data sets can't include …
  5. math

    Marvin Company has a beginning inventory of 12 sets of paints at a cost of $1.50 each. During the year, the store purchased 4 sets at $1.60, 6 sets at $2.50 and 10 sets at $3.00. By the end of the year, 25 sets were sold. Calculated …
  6. Confidentiality Health

    Which of the the following statements is true in regard to limited data sets?
  7. business math

    A toy store has a beginning inventory of eight sets of paints at a cost of $1.25 each. During the year, the toy store purchased three at $1.50, five at $2, six at $2.50, and ten at $3. By the end of the year, 21 sets were sold.
  8. Pre-Algebra

    Scatter plots are used to look for a pattern of association, or trend, between one set of values two sets of values three sets of values four sets of values My answer: two sets of values
  9. money

    Ryan gets a gift of $80 on his birthday. He goes to the Lego store to buy Lego sets. The Lego store has small sets for $4, the medium size sets for $16 and the large sets for $32. What is the least number of sets that Ryan can buy …
  10. Finite Math

    15 An appliance store sells two brands of televisions. Each Daybrite set sells for $425, and each Noglare set sells for $700. The store‚Äôs warehouse capacity for television sets is $400, and new sets are delivered only each month. …

More Similar Questions