Post a New Question

stat

posted by .

the process that produces sonora bars a type of candy is intended to pduce bars with a mean weight of 56 gm. The process standard deviation is known to be 0.77gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 gm. Test to see wheather the candy bars are smaller than they are supposed to be alpha is .05 what isthe p value?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    There's a bowl full of candy bars. Mike takes1/3 of the candy bars but returns 4. John then takes 1/4 of what was left but returns 3 , and Henry took 1/2 of the remainder but returned 2. The bowl had 17 candy bars left. How many candy …
  2. Math

    At a grocery store candy bars are priced 4 for $2.00. LaWanda needs 12 candy bars for a party which equation can be used to find P the total price of 12 candy bars P=12 divided by 2
  3. statistics

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 …
  4. Econ

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 …
  5. statistics

    A company wishes to make 1 ounce candy bars. According to government regulations, in order to label the candy bars as 1 ounce, at least 95 % of the bars must weigh 1 ounce or more. Our process standard deviation is .08 ounces. What …
  6. stats

    A company wishes to make 1 ounce candy bars. According to government regulations, in order to label the candy bars as 1 ounce, at least 95 % of the bars must weigh 1 ounce or more. Our process standard deviation is .08 ounces. What …
  7. statistics

    A company wishes to make 1 ounce candy bars. According to government regulations, in order to label the candy bars as 1 ounce, at least 95 % of the bars must weigh 1 ounce or more. Our process standard deviation is .08 ounces. What …
  8. Math

    Which is the best buy? a $19.25 for 11 candy bars b $15.39 for 9 candy bars c $17.30 for 10 candy bars d $22.62 for 13 candy bars I chose b.
  9. Math

    Shelby made $200 from selling candy bars, Large x, candy bars sell for $4 each and smaller y, candy bars for $2 each. Write an equation to represent how many of each type of candy she sold to earn the $200.
  10. Economics -- HELP!!!

    Recall the application about price controls and the candy bars. During World War II, the U.S. government imposed price controls to set maximum prices on all different products, including candy bars. How did the candy bar producers …

More Similar Questions

Post a New Question