Microeconomics

posted by Sherry

1. Complete Table-1 (Joseph Farms, Inc., Cost and Revenue Data), either as a Microsoft Excel spreadsheet, or as a Microsoft Word table. Assume that the price is $165 and the fixed costs are $125, at an output level of 1. Also assume that the data represents a firm in pure competition. Show your calculations in summary form.
2. What is the MC=MR Rule? To what market structures does this Rule apply? Explain your answers.
3. Using Microsoft Excel, graph the data in Columns 9 and 10.
4. What is the profit maximizing (or loss minimizing) output for this firm? Is there an economic profit? Explain your answers.
5. Explain why a firm in pure competition is considered to be a “price taker.”
6. Using the data in Table-1 (Joseph Farms, Inc., Cost and Revenue Data), complete Table-2 (Joseph Farms, Inc., Revenue/Profit/Loss Data), either as a Microsoft Excel spreadsheet, or as a Microsoft Word table. Show your calculations in summary form.
7. Using the data in Table-2 (Joseph Farms, Inc., Revenue/Profit/Loss Data), what is the break even output level for this firm? If this firm is in pure competition, at what output level would they operate? Show your calculations in summary form.

Column 1 Column 2 Column 3 Column 4 Column 5 Column 6 Column 7 Column 8 Column 9 Column 10 Column 11
Output
Level Price per unit Total Fixed Cost Total Variable Cost Total Cost Average Fixed Cost Average Variable Cost Average Total Cost Marginal
Cost Marginal Revenue Total Revenue
0 $ - NA
1 165 125 $ 113.00
2 $ 213.00
3 $ 300.00
4 $ 375.00
5 $ 463.00
6 $ 563.00
7 $ 675.00
8 $ 813.00
9 $ 975.00
10 $ 1,163.00


Output
Level Price Total Revenue Profit or Loss
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. microeconomics

    The marketing division of a firm has measured demand for its product and reports that it is Q = 24 – P, where Q is units and P is price per unit in dollars. The cost is given in the table below. Complete the table and determine the …
  2. economics

    the smith company made and sold 10,000 metal tables last year. when output was between 5,000 and 10,000 tables, its average variable cost was $24. in this output range, each table contributed 60 percent of its revenue to fixed costs …
  3. microeconomics

    You are given the following information about the costs of a perfectly competitive firm. QuantityTFC TVC 0 45 0 1 45 20 2 45 35 3 45 45 4 45 75 5 45 120 6 45 180 You are hired to determine the profit-maximizing quantity of the firm …
  4. Earth Science

    I need help with the following Lab due tonight, 7/30/12, as I feel completely lost and would appreciate the help. The lab goes as follows: Design an experiment that illustrates the determination of the density of a cylindrical object …
  5. microeconomics

    Using MS Excel or a table in MS Word, complete Table-1 (Joseph Farms, Inc., Cost and Revenue Data). Assume that the price is $165. Assume the fixed costs are $125, at an output level of 1. Assume that the data represents a firm in …
  6. Business Analytic

    The spreadsheet below gives some of Redstone’s production cost data. Enter this data in your own Excel spreadsheet. (Remember our discussion of Smith Farms in the Attend session!) Add columns 5, 6, 7, and 8 to show, respectively, …
  7. MicroEconomics

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume that …
  8. microeconomics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that …
  9. Educational Technology.

    1. probability can be used to determine the likelihood of specific ________(fill in the blank). A. games B. occurrences C. questions D. opportunities 2. Tally marks are completed in groups of ______ because they are quick to mark and …
  10. economics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that …

More Similar Questions