English Colons

posted by .

Read the items If an item is correct write C otherwise rewrite it using a colon
We bought apples,milk, and bread
We bought: apples,milk,and bread

Warning: Slippery When Wet
C?

The menu includes the following salmon,beef,and pork
The menu includes the following: salmon,beef,and pork

Gentlemen,
Gentlemen:

The first class begins at 8:05 A.M.
C?

  • English Colons -

    The first one is also correct.

    Your other answers are right.

  • English Colons -

    Read the items Rewrite each item adding the missing colon

    On the first day of school, bring the following pencils, a notebook, and an eraser
    On the first day of school bring the following: pencils, a notebook, and an eraser

    Our train leaves from downtown at 2 30 P.M.
    Our train leaves from downtown at 2:30 P.M

    To Whom It May Concern
    To Whom it May Concern:

    Our neighbors have quite a few pets, a collie, four cats, a lizard, and a rabbit
    Our neighbors have quite a few pets: a collie,four cats,a lizard,and a rabbit

    Signs are posted all along the street, No Parking this side
    SIgns are posted all along the street: No parking this side

  • English Colons -

    All are right!

  • English Colons -

    Thank you!

  • English Colons -

    You're welcome.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. English

    Mom, I'm going to the stationery store. I'll buy some ball-point pens, fountain pens, and mechanical pencils. I'll buy some notebooks and workbooks, too. I'll come back around 7:00 p.m. Don (Is this passage corect?
  2. Math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples.how many more red apples than green apples did Suzanne buy?
  3. math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Susan buy?
  4. Algebra

    A bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did A buy?
  5. math

    Suzanne bought 50 apples at the Apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?
  6. algebra

    Sue ate some apples from a bag. She left 20 apples. This is five-eights the number of apples she had bought. How many apples did she buy?
  7. algebra tricky q

    Clem Colfax had $10 to buy groceries. He needed milk at 70 cents a carton, bread at 60 cents a loaf, breakfast cereal at 50 cents a box, and meat at $1.50 a pound. He bought twice as many cartons of milk as loaves of bread, the number …
  8. Math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?
  9. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get?
  10. Maths

    Fatima bought 50 apples at the apple Orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Fatima buy?

More Similar Questions