Business Math

posted by .

A trader buys 3 dozen units of product x
for a total of 158.40 what is the unit price?

  • Business Math -

    158.40/36 = ______ each

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Finance

    A trader buys a European call option and sells a European put option. The options have the same underlying asset, strike price and maturity. Describe the trader's position. Under what circumstances does the price of the call equal …
  2. Accounting

    Cambridge Manufacturing Company, Inc. has 200 labor-hours available. There is no limit on machine hours. Cambridge can sell all of Product B that it wants, but it can only sell 30 units and 20 units of Products A and C, respectively. …
  3. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?
  4. Math

    For $1.80 a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that tow dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?
  5. Accounting

    Currently, the unit selling price of a product is $110, the unit variable cost is $80, and the total fixed costs are $345,000. A proposal is being evaluated to increase the unit selling price to $120. a. Compute the current break-even …
  6. nath

    The formula, Total price=Unit price x Number of units, is used to find the total price of the product. The formula can be written in symbols as T=UN. Solve the formula for U.
  7. economics math

    Consider the problem of a rational consumer with an experienced utility function given by 10ln(x)+m and a wealth level W=100. Suppose that the market price for good x is p=$2 per unit. You are asked to analyze the impact on the consumer's …
  8. economics math

    Consider a rational consumer with a utility function given by U(x,m)=Aln(2x)+m. The consumer needs to decide how much of good x to buy given the following pricing rule: the first 10 units sell at a price of $2 p/unit, additional units …
  9. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that four dozen will spoil before sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost.
  10. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels?

More Similar Questions