math

posted by .

anna bought 3 types of fruit for a fruit salad. She paid three times as much for buleberries as for pears and $2.50 less for strawberries than for blueberries.
A) define a variable and write algebraic expressions to represent the amount she spent on each type of fruit.
B) if the total cost was $ 13.25 how much did anna spend on each type of fruit?
Please help me in this problem????

  • math -

    A. $X for pears.
    $3x for Blueberries.
    $(3x-2.50) For strawberries.

    B. X + 3x + (3x-2.50) = $13.25.
    7x - 2.50 = 13.25
    7x = 15.75

    X = $2.25.
    3x = 3*2.25 = $6.75.
    3x-2.50 = 3*2.25 - 2.50 = $4.25.

  • math -

    johanna has a cellphone plan that has a monthly charge plus a per text fee. In October , she sent 45 texts and her bill $37.25. In November, she sent 118 texts and her bill was $40.90

    write the y-intercept in coordinate form.Explain what the y-intercept represents in the problem situations please help

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math Mania

    A fruit stand carries apples, oranges, lemons, and pears. There are twice as many apples as oranges and 3 times as many lemons as pears. If there are 3 more oranges than pears, and p represents the number of pears, which of the following …
  2. Finite MAth

    Assume that you have 6 different types of vegetables and 9 different types of fruit. A vegetable salad consists of a mixture of any 3 types of vegetables, and a fruit salad consists of a mixture of 3 kinds of fruit. (1) In how many …
  3. Math

    A fruit salad is made up of cantaloupe, strawberries, and bananas. If a salad weighing 65 ounces contains three ounces of bananas for every ounce of strawberries and has the same number of ounces of cantaloupe as strawberries, how …
  4. math

    You are also making a fruit salad. You have already selected apples, oranges, kiwi, strawberries, and blueberries which total $17.28, you still need to purchase bananas. The bananas cost $0.44 per pound. You choose three bunches that …
  5. Math

    Miss Sue made an error putting in the question,can you please help me again. You are also making a fruit salad. You have already selected apples, oranges, kiwi, strawberries, and blueberries which total $17.28, you still need to purchase …
  6. math

    A fruit seller bought m pears and twice as many mangoes. He also bought 10 fewer peaches than pears. Each pear cost RM 0.40 cents, each mango cost RM 0.50 cents while each peach cost RM 0.80. If the fruit seller paid RM 102. Find the …
  7. Algebra

    Ed is using the recipe shown to make fruit salad. He wants to use 30 diced strawberries in his fruit salad. How many bananas, apples, and pears should Ed use in his fruit salad?
  8. Algebra please help out

    Ed is using the recipe shown to make fruit salad. He wants to use 30 diced strawberries in his fruit salad. How many bananas, apples, and pears should Ed use in his fruit salad?
  9. math

    In a fruit salad,12 strawberries are used for every 5 peaches. Flora uses 85 of these fruits altogether to make a large fruit salad. How many strawberries does she use?
  10. math

    there are 3000 fruits in a fruit stall. 65% of the fruit are apples. 10% of the fruit are oranges and the rest are pears. how many more apples than pears are there?

More Similar Questions