Maths

posted by .

A girl buys x magazines at 50p each and x-3 magazines at 40p each. She spends £6 in all. Find x?

  • Maths -

    just add up the costs:

    50x + 40(x-3) = 600
    50x + 40x - 120 = 600
    90x = 720
    x = 8

  • Maths -

    0.5x + 0.4(x-3) = 6

    0.5x + 0.4x - 1.2 = 6

    0.9x = 7.2

    x = 8

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economics

    Suppose the market for the magazine is in equilibrium. Some students insist on raising the cover price by $1 and printing the same quantity. What is likely to happen?
  2. math

    On August 13, the Bryer family received 23 pieces of mail, consisting of magazines, bills, letters, and ads. If they received the same number of magazines as letters, three more bills than letters, and five more ads than bills, how …
  3. 5th grade Math

    Dr. Gallo's waiting room has a total of 18 magazines, including 3 fashion magazines. There are 5 more cooking magazines than there are decorating magazines. How many decorating magazines are there?
  4. 5th grade Math

    Dr. Gallo's waiting room has a total of 18 magazines, including 3 fashion magazines. There are 5 more cooking magazines than there are decorating magazines. How many decorating magazines are there?
  5. Math

    Louis paid $42 for a dozen magazines with her annual and subscription to her favorite sport magazine. What is the unit cost for each magazine?
  6. MLA citation

    Why is it better to rely on information from scholarly journals, not magazines, in academic writing?
  7. Math Urgent

    In a survey of 63 people, 23 people subscribe to magazine A, 21people subscribed to magazine B,and 17 people subscribed to magazine C. For any two of the magazines,4 people subscribed to both magazines but not to the third magazine. …
  8. Math

    Hugh bought some magazines that cost $3.95 each and some books that cost $8.95 each. He spent a total of $47.65. If Hugh bought 3 magazines, how many books did he buy?
  9. Social Studies

    A class is selling magazines as a fund raiser. Of the 500 magazines sold, Amy sold 1/9 of them. Garrett sold 0.145 of the magazines. Robbie sold 11/100 of the magazines, and Carlita sold 0.095 of the magazines. Who sold the most?
  10. Math

    A class is selling magazines as a fund raiser. Of the 500 magazines sold, Amy sold 1/9 of them. Garrett sold 0.145 of the magazines. Robbie sold 11/100 of the magazines, and Carlita sold 0.095 of the magazines. Who sold the most?

More Similar Questions