math

posted by .

The daily total cost (in dollars) incurred by Trappee and Sons for producing x cases of TexaPep hot sauce is given by the following function.

c(x)=0.000002x^3+3x+453


(a) Find the average cost function C.
C = ?

(b) Find the level of production that results in the smallest average production cost. (Round your answer to the nearest whole number.)

? cases

(c) Find the level of production for which the average cost is equal to the marginal cost. (Round your answer to the nearest whole number.)

? cases

  • math -

    <vx)-ln[.03]/(l1)<l3>
    A shortcut I forgot about until calc III is to make it a function of <vx)
    vx=nnx+bbn+c
    c(x)=<l.5/.556>
    nn(x)
    x=nn(.565)
    bbn
    n=(bb)=.909
    c=vvx/.909[pi]^2<nnx>
    C=?

  • math -

    what?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    The weekly demand for the Pulsar 25 color LED television is represented by p, where p denotes the wholesale unit price in dollars and x denotes the quantity demanded. The weekly total cost function associated with manufacturing the …
  2. math

    The weekly demand for the Pulsar 25 color LED television is represented by p, where p denotes the wholesale unit price in dollars and x denotes the quantity demanded. The weekly total cost function associated with manufacturing the …
  3. math

    The daily total cost (in dollars) incurred by Trappee and Sons for producing x cases of TexaPep hot sauce is given by the following function. c(x)=0.000002x^3+3x+453 (a) Find the average cost function C. C = ?
  4. Math

    The daily total cost (in dollars) incurred by Trappee and Sons for producing x cases of TexaPep hot sauce is given by the following function. (a) Find the average cost function C. C = ?
  5. Calculus

    A company manufactures widgets. The daily marginal cost to produce x widgets is found to be C'(x) = 0.000009x^2 - 0.009x + 8 (measured in dollars per unit). The daily fixed costs are found to be $120. a. Use this information to get …
  6. math

    The daily cost C, in RM, of producing a product is C(x)=1000+72x-0.06x^2 (0 more & equal x less & equal 60) where x represents the number of product produced. a) Find the daily cost of producing 50 units b) Find the marginal cost function. …
  7. Math

    A company manufactirung snowboards has fixed costs of $200 per day and total cost of $3800 per day at a daily output of 20 boards. (A( Assuming that the total cost per day, C(x), is linearly related to the taotal out per dau,x, write …
  8. Math

    If the total cost function for producing x lamps is C(x) = 90 + 36x + 0.1x^2 dollars, producing how many units will result in a minimum average cost per unit?
  9. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage cost …
  10. Basic math for science

    A sportswear manufacture determines that the marginal cost of producing x worm-up suits is given in dollars by 20-0.015x.if the cost of producing one suits is $25,find the cost function and the cost of producing 50 suits and 100 suits

More Similar Questions