math

posted by .

Paul's Pizzeria sells 45 cheese pizzas and 20 pepperoni pizzas each week. What is the ratio of cheese pizzas to pepperoni pizzas sold each week by Paul's Pizzeria?

  • math -

    45/20 = 2.25:1

  • math -

    9:4 dude hope i helped =]

  • math -

    i think it 9:4 too

  • math -

    thanx

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Bill orders 8 pizzas, each with pepperoni (and possibly other toppings as well), and Howard orders 6 pizzas, each with sausage (and possibly other toppings as well). Without knowing precisely how many pizzas were ordered in total, …
  2. math word problem

    Suppose that Bill orders 8 pizzas, each with pepperoni (and possibly other toppings as well), and Howard orders 6 pizzas, each with sausage (and possibly other toppings as well). Without knowing precisely how many pizzas were ordered …
  3. math

    Suppose that Bill orders 8 pizzas, each with pepperoni (and possibly other toppings as well), and Howard orders 6 pizzas, each with sausage (and possibly other toppings as well). Without knowing precisely how many pizzas were ordered …
  4. math

    Suppose that Bill orders 8 pizzas, each with pepperoni (and possibly other toppings as well), and Howard orders 6 pizzas, each with sausage (and possibly other toppings as well). Without knowing precisely how many pizzas were ordered …
  5. math

    One weekend, there were 95 pizzas ordered for the sophomore dorm. That weekend 19 customers ordered their pizza with just pepperoni, 17 customers ordered their pizza with just sausage, 18 ordered theirs with just onions, 15 ordered …
  6. math question please

    how do i solve this? I am asking because i have never done a problem like this or that i can remeber of, You are making your own pizza.You have 3 types of sauces,3 types of cheese,and 2 different toppings,If you choose only one of
  7. Algebra

    A pizza chef made and sold a total of 100 pizzas that were either cheese or pepperoni. The cheese pizza's were $9 each and the pepperoni pizzas sold for $11 each. If the total receipts were $1026, how many pepperoni pizzas did he sell?
  8. Math

    For a game, a school bought 100 pizzas. Some were pepperoni and some were cheese. There are 4 times as many pepperoni pizzas as cheese pizzas. How many cheese pizzas did the school buy?
  9. Math

    A team mom ordered 100 pizzas for $1255. Cheese pizzas cost $11.50 each and pepperoni pizzas cost $13.00 each. Identify and define your variables. Write a sistem of equations.
  10. Math

    for a cub scout meeting, the leader bought 4 pizzas, and 1 1/2 of the pizzas contained pepperoni. the scouts ate 5/6 of the pizzas that contained pepperoni. the remaining pizza that contains pepperoni represents what fraction of the …

More Similar Questions