Post a New Question

Math

posted by .

A 10-oz bottle of juice costs $1.49. A 30-oz bottle cost $4.25. Which is the better buy?

  • Math -

    1.49 / 10 = 0.149 per oz.

    4.25 / 30 = 0.142 per oz

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math word problem

    you buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs 90 cents more than the empty bottle. How much does the empty bottle cost?
  2. math

    A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more than the cost of the bottle, how much does the empty bottle cost?
  3. Math

    A full bottle fo juice cost $2. If the juice cost $1.50 more than the cost of the bottle, how much does the empty bottle cost?
  4. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You can use a 20-cents-off-coupon if you buy four 20 oz. bottles or a 15-cents-off-coupon if you buy a 64 …
  5. math

    You buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs .90 cents more than the empty bottle. How much does the empty bottle cost?
  6. math

    Katepoured 8 ounces of juice of a 64 ounce bottle Brian poor 60 ounces of juice from a 128 ounces bottle what ratio of juice is missing from each bottle of the ratios proportional
  7. Math

    Saud bought a bottle of juice containing 625 ml juice. He filled 30 ml into a glass. But spilled 23.5 ml. How much juice is still left in the bottle.
  8. Math

    A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more than the cost of the bottle, how much does the empty bottle cost?
  9. Math

    Marian bought a 2 L bottle of fruit juice for 5.99 Isaac bought a 0.75 L bottle of the same juice for 2.95 Which was the better buy?
  10. math 1

    A bottle 150 vitamins costs $5.25. If the cost varies directly with the number of vitamins in the bottle, what should, how a bottle with 250 vitamins costs?

More Similar Questions

Post a New Question