physics

posted by .

If you drop a 4 pound watermelon and a 2 pound cabbage the same distance, in a vacuum, what will happen?

  • physics -

    they will travel beside each other until impact. They will hit at exactly the same moment (allowing for the difference in size).

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 6th Grade Math

    A farmer grows 196 pounds of potatoes.He sells them to a grocery who divides them into 5 pound and 2 pound bags.If the grocery uses the same number of 5 pound and 2 pound bags,how many bags of each did he use?
  2. Physics

    A bathtub of icy water at 32 degrees farenheit holds 17 gallons. You put in a 25 pound watermelon with a temperature of 100 degrees farenheit. If you wrap the tub completely in blankets so it does not lose any heat, what will be the …
  3. Trigonometry

    A 175-pound force and a 230-pound force are acting on the same point in directions that differ by 42°. What is the angle that the resultant makes with the 175-pound force?
  4. trig, math

    A 175-pound force and a 230-pound force are acting on the same point in directions that differ by 42°. What is the angle that the resultant makes with the 175-pound force?
  5. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be used?
  6. algebra

    a store mixes red fescue worth $10 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 228-pound mixure
  7. algebra

    bill blends 5/4 pound of peanuts that sell for $2.50 per pound with 3/4 pound of walnuts that sell for $5.50 per pound. What should be their price per pound of the mixed nuts?
  8. algebra

    by 3 pounds of oranges apples for 7.50 the graph shows the price for regular apples what is the unit rate for each type of apples?
  9. physics

    Jake needs to catch 1 10 pound fish to last 5 days. He catches 2 3.33 pound fish, 1 2.11 pound, and 1 1 pound fish. How long will he survive with that amount of food?
  10. Math

    Carmike Company can further process Product A to produce Product B. Product A is currently selling for $25 per pound and costs $10 per pound to produce. Product B would sell for $32 per pound and would require an additional cost of …

More Similar Questions