business

posted by .

A production run of toothpaste requires a fixed cost of $100,000. The variable cost per unit is $3.00. If 50,000 units of toothpaste will be sold during the next month, what sale price must be chosen in order to break even at the end of the month?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Marketing

    Explain why fixed and variable costs per unit decline as sales volume increases. Suppose a company had a variable cost/unit of $20 at a cumulative volume of 20,000 units. What would be their approximate variable cost per unit when …
  2. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  3. Finance

    Allison Radios manufactures a complete line of radio and communication equipment for law enforcement agencies. The average selling price of its finished product is $180 per unit. The variable cost for these same units is $126. Allison …
  4. please help

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  5. college statistic and algebra

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  6. Finance

    What is the projects initial outlay? Should the project be accepted why or why not?
  7. business

    A production run of toothpaste requires a fixed cost of $100,000. The variable cost per unit is $3.00. If 50,000 units of toothpaste will be sold during the next month, what sale price must be chosen in order to break even at the end …
  8. Business

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume that …
  9. business econ

    What is the break even in units? Bottle, Label and Production (direct material and labor) = $9.12 per 12 oz. can Advertising & promotion (fixed) = $218,000 Company Overhead (fixed) = $354,000 Formula I'm using: Breakeven in units (BEU)=
  10. business math

    A firm manufacture and markets a product that sells for Birr per unit .Fixed cost associated with activity total Birr 40,000 a month ,while variable cost per unit is Birr 10.A maximum of 10,000 units can be produced and sold

More Similar Questions