Math for Steve

posted by .

1. Write the ratio in the simplest form.
45 : 15

a. 9 : 3
b. 3 : 1
c. 1 : 3
d. 4 : 1


4. Jake sold 39 tickets to the school fair, and Jeanne sold 12 tickets. What is the ratio, in simplest form, of the number of tickets Jeanne sold to the number of tickets Jake sold?


5. In 10 months, 62.6 gallons were used. Find the unit rate.

a. 0.16 gallons/month
b. 10 gallons/month
c. 6.3 gallons/month
d. 626 gallons/month

6. You pay $1.75 for 5 bagels. What is the unit price?

a. $0.09 per bagel
b. $0.45 per bagel
c. $0.35 per bagel
d. $0.44 per bagel

9. The sides of a rectangle are increased by a scale factor of 4. The perimeter of the smaller rectangle is 20 cm. What is the perimeter of the larger rectangle?

a. 320 cm
b. 80 cm
c. 120 cm
d. 60 cm

10. A map of Utah has a scale of 1 cm : 30 mi. The border of Utah and Wyoming measures about 3.7 cm. How long is the actual border of Utah and Wyoming? Round the answer to the nearest 10 miles.

a. 100 mi
b. 90 mi
c. 80 mi
d. 110 mi

Write the ratio as a fraction in simplest form.

13. 30 : 48

14. 24 to 20

15. 6 out of 9 (1 point)

16. In the population of a particular country, the male-to-female ratio is 46 to 54. Write this ratio as a fraction in simplest form.

  • Math for Steve -

    Please Steve or someone help

  • Math for Steve -

    You looking for confirmation of your answers? These are nothing more than exercises in reducing fractions.

    If you're gonna dump a whole problem set on us, show that you've made some effort. Most of the problems are quite similar.

  • Math for Steve -

    14.

    24 / 20 = 2 * 2 * 2 * 3 / ( 2 * 2 * 5 ) = 2 * 3 / 5 = 6 / 5

  • Math for Steve -

    Ok check my answers.

    1. b
    4. ?
    5. ?
    6. ?
    9. b
    10. ?
    13. ?
    14. 5/6
    16. 23/27

  • Math for Steve -

    3

  • Math for Steve -

    1. b
    4.4:13
    6.c-0.35per bagel
    7.b
    13.5:8
    14. 6:5
    15. 2:3
    16.23:27

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Steve Math

    1. Write the ratio in the simplest form. 45 : 15 a. 9 : 3 b. 3 : 1 c. 1 : 3 d. 4 : 1 4. Jake sold 39 tickets to the school fair, and Jeanne sold 12 tickets. What is the ratio, in simplest form, of the number of tickets Jeanne sold …
  2. math

    zoe, minh, and jake sold some tickets for a school fundraiser. each ticket cost $2. zoe sold 1/2 of the tickets. minh and jake sold the remaining tickets in the ratio 1:3. if zoe sold 36 more tickets than minh, how much money did the …
  3. Math plz help me!!! URGENT!!

    1. Write the ratio in the simplest form. 16:24 (1 point) 1:2 4:3 3:4 2:3 2. Solve the following proportion. (1 point) p = 2 p = 8 p = 12 p = 24 3. A recipe calls for 2 cups of sugar to make 2 dozen cookies. Use the proportion to calculate …
  4. Math help plz check my answers!

    1. Write the ratio in the simplest form. 50:10 25:5 10:2 5:1 1:5 2. Solve the following proportion. r/5= 9/21 r = 9 r = 2.14 r = 11.66 r = 37.8 3. A recipe calls for 3 cups of flour to make 3 dozen cookies. Use the proportion to calculate …
  5. math

    Zoe, Minh, and Jake sold some tickets for a school fundraiser. Each ticket cost $2. Zoe sold 1/2 of the tickets. Minh and Jake sold the remaining tickets in the ratio 1:3. If Zoe sold 36 more tickets than Minh, how much money dis the …
  6. Math Help

    Chase sold 48 tickets to the school dance, and Justine sold 14 tickets. What is the ratio, in simplest form, of the number of tickets Justine sold to the number of tickets chase sold?
  7. math

    Blake sold 52 tickets to the school play, and Jane sold 8 tickets. What is the ratio , in simplest form, of the number of tickets Jane sold to the number of tickets Blake sold?
  8. ratio

    Jake sold 36 tickets to the school fair, and Jeanne sold 15 tickets. What is the ratio, in simplest form, of the number of tickets Jeanne sold to the number of tickets Jake sold ?
  9. HELP ME PLZ MATH

    Jake sold 28 tickets to the school fair and Jeanne sol 21 tickets. what is the ratio in simplest form of the number of tickets Jeanne sold to the number of tickets Jake sold A 3/4 B 4/3 C 28/21 D 21/28
  10. Math I NEEEDDDD HELP PLEASEEEEE

    1. Write the ratio in the simplest form. 16:24 (1 point) 1:2 4:3 3:4 2:3 2. Solve the following proportion. (1 point) p = 2 p = 8 p = 12 p = 24 3. A recipe calls for 2 cups of sugar to make 2 dozen cookies. Use the proportion to calculate …

More Similar Questions