math

posted by .

whatis the unit price of 40 ounces for $12

  • math -

    12/40 = $0.30 per ounce

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. unit rate

    the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a. $3.95 for a 20oz. b.$4.29 for a 24 oz. c.$2.25 for a 12 oz. Divide the price by the weight in ounces for …
  2. Computer programming

    Ok so the question is this: the manager of the Super Supermarket would like to be able to compute the unit price for products sold there. To do this, the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and …
  3. math

    Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit price and decide which brand is the best buy. Brand Ounces Total Price Unit Price Squeaky Clean 5.5 $0.36 Smell Fresh 7.5 0.41 Feel Nice 4.5 0.31 Look Bright 6.5 …
  4. Math

    74. Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit price and decide which brand is the best buy. Brand Ounces Total Price Unit Price Squeaky Clean 5.5 $0.36 Smell Fresh 7.5 0.41 Feel Nice 4.5 0.31 Look Bright …
  5. math

    how do you find a unit price? is there a formula you need to follow?
  6. math

    whats the unit rate: 882 yd in 9 secs A grocery store sells four different jars of peanut butter. Determine which is the best buy, based on the cost per unit. 14 ounces for $1.44 20 ounces for $1.88 30 ounces for $3.48 38 ounces for …
  7. math

    CALCULATE THE UNIT PRICE for o price at $3.96 17 ounces into cents/ounces
  8. computers

    compute the unit price for products sold the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and ounces. Then it should determine and display the unit price write a pseudo code program that will allow a …
  9. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24?
  10. Math/ Statistics

    A consumer advocacy group claims that the mean amount of juice in a 16 ounce bottled drink is not 16 ounces, as stated by the bottler. Determine the null and alternative hypotheses for the test described. A. H0: ยต = 16 ounces Ha: …

More Similar Questions