math

posted by .

The principal is choosing between 2 field tripS. The firt costs 600 dollars. The 2nd costs $240 plus $40 per students. For wat # of students is the 1trip less expensive?

  • math -

    you want to find where

    600 < 240+40n
    9 < n

  • math -

    How do u know wat way direction to put the inequality

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math 116

    A cellular phone company offers a contract for which cost C, in dollars, of T minutes of telephoning is given by C=0.25(t-600)+43.95 where it is assumed that T equal or less than 600 minutes. what times will keep costs between $82.70 …
  2. Math

    A fence is to be built to enclose a rectangular area of 200 square feet. The fence along three sides is to be made of material that costs 3 dollars per foot, and the material for the fourth side costs 13 dollars per foot. Find the …
  3. math

    Suppose that you are responsible for predicting the cost of constructing a new office building. You find that the first story costs 500 dollars per square meter of floor space, and the second story costs 600 dollars per square meter. …
  4. Algebra

    To collect funds, the organization is holding a football match between teachers and students. Each ticket costs 2x+3y for students and 3x - 5y for non-students. What is the total earning if 2x - 3y students and 3x + 5y non-students …
  5. math

    The question is a principal is choosing between field trips. The final cost is $600. The second costs $240 plus $40 per student. For what number of students is the first trip less expensive. I got the 1st trip would be less expensive …
  6. Math

    A field trip costs $8.50 per student. If 125 students are going on the trip and a total of $1011.50 has already been collected, how many students have not paid yet?
  7. math

    Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. The 32 ounce box costs $4.16and the 14 oz ox costs $2.38.which box is less expensive per oz?
  8. algebra

    16oz of nails is to be made of a combination of nails one that costs four dollars per oz and another that costs eight dollars per oz. How many oz of each kind of nails would you need to equal 16oz of a mixture of nails that costs seven …
  9. maths

    A group of students decide to attend a concert. The cost of renting a bus to take them to the concert is $450, which is to be shared equally among the students. The concert promoters offer discounts to groups arriving by bus. Tickets …
  10. Math

    The manager of a store selling tea plans to mix a more expensive tea that costs $5 per pound with a less expensive tea that costs $2 per pound to create a 140‚Äč-pound blend that will sell for $3.80 per pound. How many pounds of each …

More Similar Questions