Math (algebra)

posted by .

I have no idea how to solve this problem...

A village wants to build a community center that is projected to cost 1.2 million dollars. Cost per resident is increased by #$ as it is discovered that there are 225 fewer residents than when planning began 2 years ago. What is the revised cost per resident?

Any help is much appreciated!

  • Math (algebra) -

    3$ *

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    1.The cost, in millions of dollars, to remove x % of pollution in a lake modeled by C=6000/200-2x. a.What is the cost to remove 75% of the pollutant?
  2. Algebra

    Aki's Bicycle designs has determined that when x hundred bicyles are built, the average cost per bicycle is given by C(x)=0.6^2-0.5x+4.021, where C(x) is in hundreds of dollars. How many biccles should the shop build to minimize the …
  3. Algebra 2

    I apologize for that. I didn't realize I didn't write the whole problem. Thank you for pointing that out to me. Aki's Bicycle Designs has determined that when x hundred bicycles are built, the average cost per bicycle is given by c(x) …
  4. math

    NO CLUE how TO DO THIS PROBLEM EXPLANATION AND ANSWERS?
  5. algebra

    could you please show me how to do this problem?
  6. math

    Your program has an RDT&E-funded project scheduled to start in July 2005 which is expected to take 12 months to complete. The project is expected to cost a total of $12 million (then-year dollars), with cost expected to be incurred …
  7. Finance

    Rock Company acquired land 8 years ago for 2.2 million. Today it is valued at 5.8 million. Rock plans to build a new factory on the site which is estimated to cost 21.5 million plus addition building site preparation costs of 3.2 million. …
  8. Algebra word problem

    J's bike has determined that when x hundred bikes are built, the average cost per bike is given by C(x)= 0.1x^2-1.2x+4.993, where C(x) is in hundreds of dollars. how many bikes should the shop build to minimize the average cost per …
  9. Algebra 1

    Algebra 1 word problems help please 1. Madison is making a vinaigrette for her catering service using olive oil that costs 50 cents per ounce and apple cider vinegar that costs 35 cents an ounce.The ideal batch of vinaigrette has 25% …

More Similar Questions