Algebra

posted by .

A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts. One pound of the mixture costs 3.18. It contains twice as much peanuts by weight as apples. One pound of dried apples cost $4.48, a pound of raisins costs $2.40, and a pound of peanuts cost $3.44. This is a three variable system. I represented x=apples, y=raisins, z=peanuts.

  • Algebra -

    Nevermind...Already got an answer!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    susan wants to mix 10 pounds of virginia peanuts that cost $3.50 a pound with Spanish peanuts that cost $3.00 a pound to obtain a mixture that costs $3.40 a pound. How many pounds of Spanish peanuts should she use?
  2. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with …
  3. Algbebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)?
  4. Algebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)?
  5. Algebra

    -your school club decides to hold a fundraiser by selling trail mix, and you are in chrage of making the mix. You plan to offer two mixes, Country Blend and Premium Mix, each sold in one pound bags. Each pound of Country Blend consists …
  6. Math

    I have a question that i've worked through but can't seem to figure out how to converge it to kg. A trail mix contains a 4: 7 ratio of raisins to peanuts. How many kilograms of raisins are there if there are four kilograms of peanuts …
  7. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  8. Algebra 2

    Given: 11-pound mixture of peanuts, almonds, and raisins Cost: peanuts - 1.5 per pound almonds - 3 per pound raisins - 1.5 per pound mixture: twice as many peanuts as almond; total cost of mixture is 21. a + p + r = 11 lbs a + 2a + …
  9. Math

    A trail mix contains peanuts, chocolate pieces, and raisins. There are twice as many raisins as chocolate pieces. There are 20 less peanuts than raisins. In total, the mix contains 200 trail mix pieces. Write an equation in terms of …
  10. Algebra Concentration Problem

    John is making his own trail mix. He has bought two kinds of trail mix from the store, one that is 65% peanuts and one that is 30% peanuts. If he wants to have 10 lbs of trail mix that is 40% peanuts, how much of each will he need …

More Similar Questions