Break-Even Analysis

posted by .

Given:
Jay Letterman has just (year: 2012) become product manager for Avenir. Avenir is a consumer product with a unit retail price of $1.00. Retail margins on the product are
33%, while wholesalers take a 12% margin.

Avenir and its direct competitors sell a total of 20 million units annually; Avenir has 24% of this market.

Variable manufacturing costs for Avenir are $0.09 per unit. Fixed manufacturing costs are $900,000.

In 2012, the advertising budget for Avenir was $500,000. The Avenir product
manager's salary and expenses total $45,000. Salespeople are paid entirely by a 10% commission. Shipping costs, breakage, insurance, and so forth are $0.03 per unit.

EXERCISES

1. What is the unit contribution for Avenir?

Using Unit contribution = selling price - variable price is the correct answer:

$0.41

2. What is Avenir's break-even point?

Is the correct answer: 3,524,391 units

3. What market share does Avenir need to break even?

Is the correct answer: 17.62%

4. What is Avenir's profit impact?

Is the correct answer: $523,000

5. In 2013, Industry demand/potential is expected to increase to 24 million units.
Jay Letterman is considering raising his advertising budget to $1.5 million to
capture a larger portion of this increased demand.

a. If the advertising budget is raised, how many units will Avenir have to sell
to break even?

Is the correct answer: 5,963,415 units I used the formula fixed cost / unit contribution and did this similar to question 2 but changed the advertising cost.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    Your CEO has limited knowledge of management accounting but of course, is vitally interested in forecasting profitability under different scenarios. He asked you, the management accountant, to begin your report by answering a few basic …
  2. managerial accounting

    For year ended December 31, 2006, firm a produced and sold 12,000 units of product. Fixed expenses associated with producing the product totaled $4000 for the year. A variable cost of $3.20 per unit was incurred to produce the product. …
  3. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead …
  4. Operations Management

    6. You manage the Distribution Center shown in the diagram below which, for one particular product, supplies only the two retail locations, A and B. You want to convert from your old Reorder Point-based ordering format to Pull Replenishment. …
  5. Accounting

    Spencer Company manufactures and sells three products. Relevant per unit data concerning each product are given below. Product A B C Selling price $9 $12 $14 Variable costs and expenses $3 $9.50 $12 Machine hours to produce 2 1 2 Compute …
  6. Finance

    Given: Jay Letterman has just (year: 2012) become product manager for Avenir. Avenir is a consumer product with a unit retail price of $1.00. Retail margins on the product are 33%, while wholesalers take a 12% margin. Avenir and its …
  7. ALGEBRA

    if a product that had a cost of rm2000 was sold with a markup percentage of 80% based on retail price, what was the retail price?
  8. Math

    Assume that the retail price of the product is $85, the cost is $47, and the expenses are $13. Compute a new sale price using the formula for markdowns, assuming a 15 percent discount. This is what I did, but I don't know where to …
  9. Entrepreneurship

    1. If a product becomes more easily available, what is likely to happen?
  10. algebra

    Apple Company has releases its new i-phone in the market with a suggested retail price of Php 35, 500. Many consumers are waiting for this model because of its unique and more advanced features. You are working as a marketing manager …

More Similar Questions