accounting

posted by .

Shastri Bicycle of Bombay, India, produces an inexpensive, yet rugged, bicycle for use on the city’s crowded streets that it sells for 717 rupees. (Indian currency is denominated in rupees, denoted by Picture.) Selected data for the company’s operations last year follow:


Units in beginning inventory 0
Units produced 21,000
Units sold 19,000
Units in ending inventory 2,000
Variable costs per unit:
Direct materials Picture 140
Direct labor Picture 370
Variable manufacturing overhead Picture 47
Variable selling and administrative Picture 23
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead Picture 850,000
Fixed selling and administrative Picture 730,000

Required:
1.

Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one bicycle. (Round your intermediate and final answers to the nearest whole number. Omit the "Picture" sign in your response.)

Unit product cost Picture

2.

Assume that the company uses variable costing. Compute the unit product cost for one bicycle. (Omit the "Picture" sign in your response.)

Unit product cost Picture

  • accounting -

    Please do not post any more accounting problems. We do not do homework assignments; we also do not have an accounting expert among our regular tutors.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    Shastri Bicycle of Bombay, India, produces an inexpensive, yet rugged, bicycle for use on the city’s crowded streets that it sells for 930 rupees. (Indian currency is denominated in rupees, denoted by Picture.) Selected data for …
  2. strategic ffinancial mangement

    XYZ company is contemplating the purchase of a new machinery costing rupees 30000with an expected life of 5 year at the end of which period , it can be solved for rupees 750 thousand in replacement of an old machine purchased 3 years …
  3. econ

    In January 2012, one US dollar was worth 50 Indian rupees. Suppose that over the next year the value of the Indian rupee decreases to 60 Indian rupees to one US dollar. Suppose also that the price level of all goods and services in …
  4. Eco

    In January 2012, one US dollar was worth 50.0 Indian rupees. Suppose that over the next year the value of the Indian rupee decreases to 59.0 Indian rupees to one US dollar. Suppose also that the price level of all goods and services …
  5. math school g

    salman purchased 8 wood panels for rupees 1500 each for transporting them to his shop he had spend rupees 800 he then gave the panels a veneer wich cost him rupees 8000 he sold 4 panels for rupees 3200 each calculate his total profit …
  6. mathyeshoda

    salman purchased 8 wood panels for rupees 1500 each for transporting them to his shop he had to spend rupees 800 he then gave the panels a veneer which cost him rupees 8000 he sold 4 panels for rupees 3200 each calculate his total …
  7. accounting

    Shastri Bicycle of Bombay, India, produces an inexpensive, yet rugged, bicycle for use on the city’s crowded streets that it sells for 767 rupees. (Indian currency is denominated in rupees, denoted by R.) Selected data for the company’s …
  8. maths

    A dealer wants to mix 20 kg of product A costing rupees 2.40 per kg, with product B, worth rupees 3.30 per kg to produce a mixture worth rupees 2.70 per kg. How man kilograms of product B should he use?
  9. math

    there are essay competion will be held and winner will get rupees 100and who don't win will get rupees 25.there are total prize money is rupees 3000.and total participant is 63.find the number of winner.
  10. math

    Ravi has started a business importing handwoven and embroidered linen from India. His Indian supplier charges him 460 rupees per meter for the fabric. He wants to make a profit of $4 per yard. How much must Ravi charge per yard for …

More Similar Questions