Math

posted by .

Unit rate for Driving 180 miles for in 3 hours

  • Math -

    180 / 3 = _____ mph

  • Math -

    Can't you divide 180 by 3?

  • Math -

    Oh yeah. Forgot / means รท

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    What is the unit rate? A racing car travels 180 miles in 1.5 hours. 5 i need it as a fraction like: 180mi/1.5 hrs thats not the unit rate i think it is The units here will be miles per hour. (Another valid yet rare answer is hours
  2. math

    Driving at a constant rate, noah covered 130 miles in 3.5 hours. Express his driving rate in feet per minute.
  3. Math

    Unit rate Driving 180 miles for 18 people?
  4. algebra

    the time it takes you to get to campus varies inveresly as your driving rate. Driving at a rate of 40 miles per hour, it takes 1.5 hours. How ong would the trip take you driving at a rate of 60 miles per hour?
  5. Sixth Grade Math

    A car driving cross-country traveled 180 miles in 4 hours. At this rate of speed, how many miles further will the car travel in the next 3 hours?
  6. Math

    Suppose you are driving to visit a friend who lives far away. You are driving at an average rate of 55 miles per hour. You must drive a total of 295 miles. If you have already driven 20 miles, how long will it take you to reach your …
  7. math

    write a unit rate for the situation. round to the nearest hundredth if necessary traveling 216 miles in 5 hours A( 54 miles/hours B( 39.27 miles/hours C( 43.2 miles/hours D( 0.4 miles/hours
  8. Physics

    Suppose you're driving to the city at a constant speed of 75 mi/h for 50 miles. Then construction slows you to a pokey rate of 45 mi/h for the remainder of the trip. You arrive after driving 2 hours and 15 minutes. How far do you live …
  9. Physics

    Suppose you're driving to the city at a constant speed of 75 mi/h for 50 miles. Then construction slows you to a pokey rate of 45 mi/h for the remainder of the trip. You arrive after driving 2 hours and 15 minutes. How far do you live …
  10. Math

    Unit rate or unit cost -Driving 240km in 4 hours -$22.80 for 3 hours of work What is the answer

More Similar Questions