Math

posted by .

Maria served 4 1/7 loaves of banana bread and 4 2/3 loaves of cranberry bread. About how many slices of bread did she serve
A.80
B.72
C.64
D.32

  • Math -

    That depends on the number of slices per loaf.

  • Math -

    Each loaf was sliced to 8 equal parts

  • Math -

    You can just estimate to find the answer.

    4 * 8 = 32

    5 * 8 = 40

  • Math -

    Where do you get 8

  • Math -

    B?

  • Math -

    8 = 8 slices per loaf

    Yes, B is right.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Spaghetti cost 99 cent a poud. A jar of sauce cost $2.59 and bread is 2 loaves for $1.39. How much would 2 pounds of speghetti 2 jars of sauce and 3 loave of bread cost to the nearest dollar?
  2. mat 116

    The River View Bakery is making peanut butter cookies and loaves of quick bread. The preparation and baking times for each are given in the table below. Cookies (per batch) Bread (per loaf) Preparation 20 min 10 min Baking 10 min 30 …
  3. Math

    4 loaves of bread cit into 10 slices. 18 people eat 2 slices. What is the fraction that shows how much bread was eaten
  4. Math

    It takes 11 cups of flour to make 3 loaves is bread. What is the ratio of cups of flour to loaves of bread?
  5. Algebra 1

    I did this conversion problem, but I think it's incorrect. Problem: A bread slicer runs 20 hours per day for 30 days and slices 144,000 loaves of bread. How many loaves per minute are sliced?
  6. math

    Chris is determining the amount of raisins he will use for a raisin bread recipe. The ratio of cups of raisins: number of loaves Chris used is 3 raisins to 2 loaves. Which ratio is equivalent to the rate of raisins to loaves of bread …
  7. math help

    Mr. Donahue needs 4 1/2 pounds of flour to make 5 loaves of bread. He bought a 50-pound bag of flour that costs $64.99. About how much will Mr. Donahue spend on flour for a loaf of bread?
  8. MATH

    A bakery sold 2/5 of its loaves of whole wheat bread before noon. What percent of its loaves of bread were sold?
  9. algebra tricky q

    Clem Colfax had $10 to buy groceries. He needed milk at 70 cents a carton, bread at 60 cents a loaf, breakfast cereal at 50 cents a box, and meat at $1.50 a pound. He bought twice as many cartons of milk as loaves of bread, the number …
  10. Math

    There are 2 loaves of bread and 1/4 of each bread is served to 6 students?

More Similar Questions