Post a New Question

math

posted by .

Amanda is decorating her new home and wants to buy some house plants. She is interested in three types of plants costing $4, $8, and $20. If she has budgeted exactly $96 for the plants and wants to buy exactly 12 of them, what are her options? Let x be the number of $4 plants, y the number of $8 plants, and z the number of $20 plants.

  • math -

    here's one option:
    z = 2
    y = 4
    x = 6

    $20 * 2 = $40
    $8 * 4 = $32
    $4 * 6 = $24
    $40 + $32 + $24 = $96
    2 + 4 + 6 = 12
    :)

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question