math

posted by .

A piano manufacturer has a daily fixed cost of $1200 and a marginal cost of $1500 per piano. Find the cost C(x) of manufacturing x pianos in onde day. Use your function to answer the following questions:
a)On a given day, what is the cost of manufacturing 3 pianos?
b)What is the cost of manufacturing the 3rd piano that day?
c)What is the cost of manufacturing the 11th piano that day?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Econ

    A firm faces the following Average Cost function AC=1500Q^-1 + 300-27Q+1.5Q^2 Calculate the output level that minimizes: a) Marginal Cost b)Average Variable cost I need some help on this question. Thanks. If the average cost is AC=1500Q^-1 …
  2. calculus

    A company manufacturing surfboards has fixed costs of $300 per day and total costs of $5100 per day for a daily output of 20 boards. Assume the total cost per day C(x) is linearly related to the total output per day x. Write an equation …
  3. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase …
  4. Algebra

    The RideEm Bicycles factory can produce 140 bicycles in a day at a total cost of $10,200 and it can produce 160 bicycles in a day at a total cost of $10,900. What are the company's daily fixed costs?
  5. Math

    Steinwelt Piano manufactures uprights and consoles in two plants, Plant 1 and plant 2. the output of plant 1 is at most 300/month, and the out put of plant 2 is at most 250/month. theses pianos are shipped to three warehouses that …
  6. Math

    Steinwelt Piano manufactures uprights and consoles in two plants, Plant 1 and plant 2. the output of plant 1 is at most 300/month, and the out put of plant 2 is at most 250/month. theses pianos are shipped to three warehouses that …
  7. Math

    A company manufactirung snowboards has fixed costs of $200 per day and total cost of $3800 per day at a daily output of 20 boards. (A( Assuming that the total cost per day, C(x), is linearly related to the taotal out per dau,x, write …
  8. math

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. (a) What is the total cost, C(q),of producing …
  9. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is 0.01q^3-0.6q^2+13q …
  10. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage cost …

More Similar Questions