aig math (Ms.Sue)

posted by .

At the pet store ruth bought 5 rawhide bones and 3 dog collars.She gave the cashier 90$ and received $6 in chage.If a dog collar costs 3 times as much as a bone find the cost of one dog collar.

My answer is 63 am i right if not please show me why and how.

  • aig math (Ms.Sue) -

    Your answer is obviously wrong. She bought 3 collars. If she paid 63 for one collar -- then she would have paid 189 for three.

  • aig math (Ms.Sue) -

    so is the answer 21?

  • aig math (Ms.Sue) -

    Let's check:

    (3 * 21) + (5 * 7) = 98

    Nope -- you're getting closer.

  • aig math (Ms.Sue) -

    is it 18.

  • aig math (Ms.Sue) -

    Let's check.

    (3 * 18) + (5 * 6) = 84

    Right!!!

  • aig math (Ms.Sue) -

    my mother dosen't under how you get 18 can you please explain.

  • aig math (Ms.Sue) -

    I don't know. I found the right answer by trial and error.

    Lidia-- I'm not a math teacher -- so please don't include my name on your future posts.

  • aig math (Ms.Sue) -

    cost of bone --- x
    cost of collar --- 3x

    5 bones + 3 collars = 84
    5x + 3(3x) = 84
    14x = 84
    x = 84/14 = 6

    cost of bone = $6
    cost of collar = 3(6) = $18

  • aig math (Ms.Sue) -

    Thanks, Reiny!

    I hope Lidia sees your answer.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. physics

    A merry-go-round is stationary. A dog is running on the ground just outside its circumference, moving with a constant angular speed of 0.705 rad/s. The dog does not change his pace when he sees what he has been looking for: a bone …
  2. math

    Jeff bought 3 bags of dog food. He also bought a set of new dog bowls that cost eighteen dollars . He spent a total of forty-five dollars. Write both the verbal and mathematical equation to find out how much Jeff paid for each bag …
  3. Math

    At a pet store, Rhonda paid $11.50 for 3 dog bowls and 4 bones. Kelly paid $13 for 2 dog bowls and 8 bones. How much will Andrew pay for 4 dog bowls and 2 bones?
  4. algebra

    At a pet store, Rhonda paid $11.50 for 3 dog bowls and 4 bones. Kelly $13 for 2 dog blows and 8 bones. How much will Andrew pay for 4 dog bowls and 2 bones?
  5. Math

    A dog ate 48 bones. The other dog ate 47 bones. How much bones did both dogs eat?
  6. Math

    Victoria is opening a pet store. She will start by making custom dog collars. If the collars cost her $3 each, the embellishments $2, and $0.15 per bag, what is her unit cost per collar?
  7. English

    1. It was his fault that he didn't put a leash on his dog. 2. He should have walked his dog with a leash on. 3. He should have walked the dog with a leash on his collar. 4. It was his mistake that his didn't tie his dog to the collar. …
  8. Physics

    1. A dog sits under the only shade tree in its territory. Suddenly the dog desires to dig a previously buried bone. From the tree the dog goes 13 meters at 22.6° north of east. Not finding the bone there the dog then goes 17 meters …
  9. English

    1. The pet dog broke the plant. 2. The pet dog picked the plant. 3. the pet dog cut the plant with her teeth. 4. The pet dog cut the plant. 5. The pet dog felled the plant. --------------------------------- Can we use all the verbs …
  10. Math

    A dress cost twice as much as a skirt. Mrs. Mason bought 3 dresses and 2 skirts. She gave the cashier $1000 and received $300 in change. How much did a dress cost?

More Similar Questions