maths

posted by .

a cook goes into the store room & take out 1/6 of rice from a 72 kg sack.if he uses 2/3 kg of this rice each day,how many days will the rice he took out last?

  • maths -

    1/6 * 72 = 12

    2/3 * 12 = 24/3 = 8 days

  • maths -

    18

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. arithmetic

    a recipe for rice pudding uses 1/2 cup of rice and serves 6 people. write the cups of rice per person as a unit rate . how many cups of rice do you need to serve 75 people?
  2. world geography

    which of the following are cash crops grown in southeast asia?
  3. maths

    mrs tan bought 10 kg of rice .if she cooked 400g of rice everyday how many days did the bag lasts?
  4. English

    1. These are rice cake. 2. These are rice cakes. 3. This is rice cake. 4. This is a rice cake. (Which ones are right?
  5. math

    To cook 4 cups of rice, you use 8 cups of water. To cook 10 cups of rice, you use 20 cups of water. Write an expression to show how many cups of water you should use if you want c cups of rice. How many cuos of water shou you use to …
  6. Social Studies Help

    1.) how were the farms of new England colonies similar to the farms of the up country?
  7. p.s 38

    zelk is cooking 1/3 of a bag of rice for a meal. He will give each of his 4 guests the same amount of rice. Zeck is not eating any rice. What is the maximum fraction of the bag of rice Zeck could give each of his four guest?
  8. math

    A 4-pound box of rice, which is a mixture of white rice and wild rice, sells for $1.80 per pound. White rice sells for $0.75 per pound. Wild rice sells for $2.25 per pound. How many pounds of white rice are in the mixture?
  9. Physics

    Determine the amount of work required for each of the following: a) to lower a 35kg sack of rice through a height of 3.5m b) to carry the 30kg sack of rice 10m along a corridor c)to crave the sack of rice 15m along the corridor at …
  10. math

    After 20% increase in cost per kg of rice, a family can now buy 4kg less rice in rs240.what was the original price per kg of rice?

More Similar Questions