Math

posted by .

You and three friends bought a pizza. You paid $2.65 for your share (1/4 of the pizza). Wrote an equation that models the situation. What was the total cost of the pizza?

I'm confused please help. Thanks

  • Math -

    2.65 * 4 = C

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    How do you solve this problem: Jack brought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is …
  2. algebra

    jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. whay is the cost of one slice of mushroom …
  3. math

    Jaden bought a large pizza to share with his friend . the pizza was cut into 10 pieces . Jaden ate 4/7 of the pizza but had to stop because he was to full .His friend ate 3/8 of the pizza and decided to save the rest of his pizza for …
  4. algebra 2

    Three friends share the cost of a pizza. The base price of the pizza is p and the extra toppings cost $4.50. If each person’s share was $7.15, which equation could be used to find p, the base price of the pizza?
  5. math

    Three groups of students are sharing leftover pizza (all the same size originally). In which group does each student get the most pizza?
  6. Math

    Here is the problem: Christopher orders a three topping pizza for $15.25, and a 5 topping pizza for $17.75. Write and solve a system of linear equations to find the price of a plain cheese pizza (no toppings) and the cost of each topping. …
  7. Math

    Pizza cost $1.50per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost?
  8. math--check my answers?

    Give an example of an open equation a + b = c + d How can you use an equation to make a prediction from a pattern?
  9. Algebra

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of mushroom …
  10. algebra

    PLEASE HELP ITS URGENT Pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost.

More Similar Questions