Post a New Question

business math

posted by .

Peter Mabel sold a total of 400 Oatmeal ($1.50) and Wheat ($2) breads during the Labor Day weekend. How many of each did Pete sell if total sales were $700?

  • business math -

    If he sold x oatmeal, then he sold 400-x wheat.

    1.5x + 2(400-x) = 700
    x = 200

    sure enough, 1.5(200) + 2(200) = 700

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 11th grade Algebra 2

    A retaurant sold a total of 418 largeand small hanburgers during one day. Total hamburger sales were $1077. Large hamburgers sold for $3, and small hamburgers sold for $1.50. Write a system of liner equations can be used to find, l, …
  2. algebra 2

    Mildred sold magazine subscriptions with three prices: $22, $18, and $15. She sold 2 fewer of the $22 subscriptions than of the $18 subscriptions and sold a total of 33 subscriptions. If her total sales amounted to $591, how many $15 …
  3. math

    The 2000 Paralympics (Parallel Olympics) were held in Sydney, Australia. Ticket sales for all events totaled over 1.11 × 106. Of the total ticket sales, 8.84 × 105 were sold as day passes, and 2.24 × 105 were sold as reserve seating …
  4. math

    When winter jackets are sold for $250 each, an outdoors store can sell 110 in a season. For every $25 nicrease in the price, the number sold drops by 10. If the total sales revenue is $22500, how many of these jackets were sold?
  5. business and finance

    Peter Mabel sold a total of 400 Oatmeal ($1.50) and Wheat ($2) breads during the Labor Day weekend. How many of each did Pete sell if total sales were $700?
  6. Math

    Q. Pete wants to buy a stack of clothing that totals $200. The sales tax is 6% if you add tax to his total bill, what is Pete's grand total?
  7. math

    Peter sold watches ($7) and necklaces ($4) at a flea market. Total sales were $300. People bought 3 times as many watches as necklaces. How many of each did Peter sell?
  8. Math

    A sandwich shop sells a foot-long grinder for $8 and a calzone for $6. Which equation shows the relationship between the amount of each type of product sold and the total sales, in dollars?
  9. math

    Ana and john are salespeople at store.If they made 36 sales one day and john sold three less than twice Ana's sales total,how many did john sell?
  10. math

    Ana and john are salespeople at store.If they made 36 sales one day and john sold three less than twice Ana's sales total,how many did john sell?

More Similar Questions

Post a New Question