Post a New Question

accounting

posted by .

If the cost of, C(x), for manufacturing x units of a certain product is given by C(x)=x2-70x+4400, find the number of units manufactured at a cost of $7400?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Managerial Accounting Help

    Cotta Cots uses a standard cost system in which manufacturing overhead is applied to units of product on the basis of direct labor-hours (DLHs). During August, the company actually used 6,100 direct labor-hours and produced 2,500 units …
  2. Algebra

    83. Minimizing Marginal Cost The marginal cost of a product can be thought of as the cost of producing one additional unit of output. For example, if the marginal cost of producing the 50th product is $6.20, it cost $6.20 to increase …
  3. math

    Suppose the total cost function for manufacturing a certain product C(x) is given by the function below, where C (x) is measured in dollars and x represents the number of units produced. Find the level of production that will minimize …
  4. math

    Suppose the total cost function for manufacturing a certain product C(x) is given by the function below, where C (x) is measured in dollars and x represents the number of units produced. Find the level of production that will minimize …
  5. math

    The daily cost C, in RM, of producing a product is C(x)=1000+72x-0.06x^2 (0 more & equal x less & equal 60) where x represents the number of product produced. a) Find the daily cost of producing 50 units b) Find the marginal cost function. …
  6. Accounting

    Chef Gourmet, Inc., has assembled the following data pertaining to its two most popular products. Blender Food Processor Direct material $ 21 $ 30 Direct labor 14 42 Manufacturing overhead @ $52 per machine hour 52 104 Cost if purchased …
  7. Accounting

    Chef Gourmet, Inc., has assembled the following data pertaining to its two most popular products. Blender Food Processor Direct material $ 18 $ 33 Direct labor 12 27 Manufacturing overhead @ $48 per machine hour 48 96 Cost if purchased …
  8. maths

    As the number of units manufactured increases from 4000 to 6000 the total cost of production increases form $22000 to $30000. Assuming a linear relationship between the cost and the number of units manufactured, what will be the cost …
  9. Math

    The cost of producing x units of a product is given by C(x)=800+120x−120ln(x),x≥1. Find the minimum average cost, which is defined as C(x)/x (the total cost divided by the number of units). Minimum Average Cost =
  10. algebra

    What is the cost, C for manufacturing x units of a certain product is given by C=x/2+30 find the number of units manufactured at a cost f 9230 solve.

More Similar Questions

Post a New Question