MATH

posted by .

You wish to mentally estimate the total cost of items that have the following prices: $1.85, $.98, $3.49,
$9.78, and $6.18. Rounding off the items to the nearest half-dollar, your estimate of the total cost of these
items is
A. $22.50.
B. $22.30.
C. $22.59.
D. $23.00.

Is it A??

  • MATH -

    Right.

  • MATH -

    $22.50

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. calculus

    In your new job as a strategic planner at BusCalcInc, you have been asked to evaluate a proposal for manufacturing a new product. Other analysts have determined that a linear function is a reasonable estimate for the total cost C(x) …
  2. math

    At a production level of 1400 items, the total cost is $7250 and the marginal cost is $25. Use this information to estimate the costs of producing the following number of items. Your answers should be whole numbers. a) 1401 items . …
  3. math

    how do you find the average cost per ounce of prepackaged items?
  4. math

    Bill buys x items at $3 each, y items at $5 each, and z items at 6 each. If x,y,and z are each multiple of 5 and the total price of the items costing $3 and $5 is 55, which of the following could be the total price of all x +y+z items?
  5. math

    Bill buys x items at $3 each, y items at $5 each, and z items at 6 each. If x,y,and z are each multiple of 5 and the total price of the items costing $3 and $5 is 55, which of the following could be the total price of all x +y+z items?
  6. math

    A lady buys three items in the shop. The total cost of the items is $90.09.It so happens that if the prices are multiplied they still come to $90.09! What are the prices?
  7. financial math

    Mary is buying several items that cost $128.25 total. She is using a store coupon for 35% off her purchases. She has to pay 4% sales tax. Calculate the total cost of the items.
  8. math

    1. The product of 7/16, 4/3, and 1/2 is A. 7/12. (B). 7/24. C. 21/32. D. 2 13/48. 2. The total of 36, 78, 198, 475, and 620 is (A). 1,407. B. 2,109. C. 1,731. D. 1,187. 3. The quotient of 794.1 divided by 7.61, expressed to two decimal …
  9. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage cost …
  10. MATH

    While shopping, as you place items in your cart you round to the nearest dollar to keep a running total. You purchase five items in the following order: $1.89, $4.85, $2.59, $1.45, and $5.61 What is the estimated running total to the …

More Similar Questions