Post a New Question

aig math (Ms.Sue)

posted by .

a box containing 6 candy bars weighs 2.34 kg.When the box is empty it weighs 0.06 kg. find the weight of one candy bar?

my answer is 0.38 am i right if not please tell me why and how.

  • aig math (Ms.Sue) -

    Yes and no. Yes, 0.38 are the right digits but you didn't add the units. The weight is 0.38 kg for one candy bar.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. stat

    the process that produces sonora bars a type of candy is intended to pduce bars with a mean weight of 56 gm. The process standard deviation is known to be 0.77gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 gm. Test …
  2. Algebra

    For the fundraiser, will sold 225 candy bars.he earns $1 for each almond candy bar he sells and $0.75, how many of each type of candy bar did he sell for the fundraiser?
  3. Math

    At a grocery store candy bars are priced 4 for $2.00. LaWanda needs 12 candy bars for a party which equation can be used to find P the total price of 12 candy bars P=12 divided by 2
  4. Math

    Jason has to sell a box of candy bars for a fundraiser. Yesterday he sold 1/3 of the total number of candy bars that came in the box, and today he sold 3 candy bars. If his sales for these two days was 11/30 of the total number of …
  5. statistics

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 …
  6. Econ

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 …
  7. MATHS

    A box containing nails weigh 32.25kgs.the empty box weighs 2.25kg.if @ nail weighs 60gms.how many nails are in the box?
  8. math

    Four friends shared a candy bar. The first friend ate 1/4 of the candy bar, the second friend ate 1/3 of the candy bar, and the third friend ate 1/6 of the candy bar. How much of the candy bar did the fourth friend eat?
  9. Math

    Shelby made $200 from selling candy bars, Large x, candy bars sell for $4 each and smaller y, candy bars for $2 each. Write an equation to represent how many of each type of candy she sold to earn the $200.
  10. Economics -- HELP!!!

    Recall the application about price controls and the candy bars. During World War II, the U.S. government imposed price controls to set maximum prices on all different products, including candy bars. How did the candy bar producers …

More Similar Questions

Post a New Question