Marketing

posted by .

Compete the break even point in dollars. Selling price = $2.00, Variable cost = $1.00, Fixed cost = $150,000

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. marketing

    1.A store has fixed costs of 80,000 and an avarage gross margin of 26%. Variable expenses are estimated to be 6% of sales. a.calculate the break-even sales volume. b.calculate the profit/losses for sales of 300,000 I got the formulas: …
  2. math

    Suppose the cost function associated with a product is C(x) = cx + F dollars and the revenue function is R(x) = sx, where c denotes the unit cost of production, s the unit selling price, F the fixed cost incurred by the firm, and x …
  3. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead …
  4. accounting

    Mia Enterprises sells a product for $90 per unit. The variable cost is $40 per unit, while fixed costs are $75,000. Determine the (a) break-even point in sales units, and (b) break-even point if the selling price was increased to $100 …
  5. please help

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  6. college statistic and algebra

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  7. math

    What is the value of the variable cost ? If the break even point is $ 130, the fixed cost is $ 330, selling price per unit is $ 25,and unit of sell is $50. (3 marks)
  8. math(urgent)

    What is the value of the variable cost ? If the break even point is $ 130, the fixed cost is $ 330, selling price per unit is $ 25,and unit of sell is $50. (3 marks)
  9. math

    What is the value of the variable cost ? If the break even point is $ 130, the fixed cost is $ 330, selling price per unit is $ 25. (3 marks)

More Similar Questions