maths

posted by beby

For a certain year, a ski resort averaged d dollars per week in receipts
for its 20-week season. If the resort was closed for w weeks during the
season because of lack of snow and earned no money during those
weeks, how much money did it earn per week, on the average, during
those weeks it was in operation?

  1. Steve

    total for 20-week season: 20d

    if closed for w weeks, then it was only operating for 20-w weeks.

    So, the average take per operating week was 20d/(20-w)

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    During peak season, a hotel room costs $135 per night. During the off-season, it costs $90 pernight. Find the percent of change from peak season to off-season.
  2. math :(

    Last year you mowed grass and shoveled snow for 10 households. You earned $200 per household mowing for the entire season & $180 per household for shoveling the entire season. If you earned a total of $1880 last year, how many households …
  3. math

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit …
  4. Math: I need help.

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit …
  5. Help with Math.

    1. I've posted this question before (once, the other post wasn't me)and I have still got no help. Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. …
  6. math

    peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost her to buy a dozen …
  7. Math

    After sales tax is added the total cost of 58.00 dollars purchade is 61.48 dollars What is the sales tax rate on the purchase?
  8. Math

    Q. Scott has different chores depending on the season. During the 5 warm months, he mows the yard which takes him about 1 in a half hours each week. During the 7 cold months, he shovels snow when needed. This winter he shoveled snow …
  9. math

    The Toro Ski club is planning a ski trip for the upcoming long weekend. They have 40 skiers signed up to go, and the ski resort is charging $120 per person. The resort manager offers to lower the rate per person by $2 for each additional …
  10. Real World Problem: Ratios

    The Alpine ski resort has started to keep track of the number of skiers and snowboarders who bought season passes. The ratio of the number of skiers who bought season passes to the number of snowboarders that bought season passes is …

More Similar Questions