pre-albegra word problem

posted by kathy

I need to write a verbal rule to determine the total monthly cost of my cell phone, assuming I go over the 200 minutes. basic cell phone rate plan cost $29.99 a month plus 45 cents per minute for every minute over 200 minutes during the month.

  1. Steve

    subtract 200 from your minutes, multiply the difference by 45 cents, then add $29.99

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Another question: A cell phone company charges $60 for a cell phone and $40 per month under its economy plan. Formulate and graph a model that can be used to determine the total cost, C(t), of operating a cell phone for t months. Find …
  2. algebra

    The equation C=mx+b can be used to model the monthly cost, C, of a cell phone plan where b is the flat monthly cost, m represents the cost in dollars per minute and x is the number of minutes used in the month. Choose a flat monthly …
  3. Statistics

    I have a take home test I am working on. Any help would be appreciated. Professor does not teach from a book so am not sure how to apply this problem to the regression equation. Thanks in advance. Problem below. Cell Phone Mins= 3.5*cost …
  4. Statistics

    Professor does not teach from a book so am not sure how to apply this problem to the regression equation. Thanks in advance. Problem below. Cell Phone Mins= 3.5*cost + 25 where cell phone mins measure the number of minutes per month …
  5. geometry

    a phone company charges a flat monthly fee of $15 for cell phone services, plus an additional fee for every minute you talk. in a given month, you are charged $36 for the 24 minutes you talked( not including the $15 flat fee.) let …
  6. math

    73. Cell Phone Plan A cell phone plan costs $3.95 per month plus $0.07 per minute. (Assume that a partial minute is not rounded up.) (a) During July, a person talks a total of 50 minutes. What is the charge?
  7. Math

    A cell phone company charges a monthly fee of $17.95 and $0.03 per minute Write an equation that represents the cost (c) for using the cell phone for minutes (m) Use your equation from part a to find the cost for using the phone for …
  8. Algebra I

    You have decided to try and convince your parents to let you get your own cell phone. After finding out that the flat monthly rate for unlimited minutes $35.00, which you can afford, you offer to pay the cost yourself. However, just …
  9. math

    By your cell phone contract, you pay a monthly fee plus some money for each minute you use the phone during the month. In one month, you spent 200 minutes on the phone, and paid $22.45. In another month, you spent 350 minutes on the …
  10. Algebra

    Your cell phone plan costs 55 dollars a month, plus 35 cents per minute. Write an equation to represent the monthly bill of the cell phone plan.

More Similar Questions